Olomouc 15. května (ČTK) - Uplynulou zimu v Česku nepřežilo 12,2 procenta včelstev, zatímco v sezóně 2022/2023 jich uhynulo 16,5 procenta. Vyplývá to z letošního ročníku monitoringu úspěšnosti zimování včelstev COLOSS. Do 11. ročníku tohoto projektu, který koordinují vědci z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci (PřF UP), se letos zapojilo rekordních 2974 včelařů celkem s 38.580 zazimovanými včelstvy. Monitoring tak zahrnoval 4,8 procenta registrovaných chovatelů a 5,4 procenta v tuzemsku evidovaných včelstev. ČTK to dnes sdělil Jiří Danihlík z katedry biochemie PřF UP.

"V uplynulé sezóně byly ztráty včelstev v České republice nižší, než je dlouhodobý průměr. Celkově lze tedy říci, že sezóna byla z pohledu minimalizace úhynů včelstev úspěšná. Ztráty z našeho posledního monitoringu se přibližují úrovním z let 2017 až 2019, kdy se pohybovaly mezi 12 až 13 procenty,“ uvedl Danihlík. Nejvyšší míru úhynů po zimě hlásí chovatelé z Jihomoravského kraje (18,4 procenta) a Libereckého kraje (17 procent). Naopak nejnižší ztráty včelstev jsou zaznamenány v Karlovarském kraji (8,1 procenta) a Plzeňském kraji (8,9 procenta).

Získaná data o ztrátách včelstev odborníci zanesli do mapy. Vycházeli přitom z poštovních směrovacích čísel (PSČ), která včelaři zapsali do dotazníků. "Při vytváření mapy jsme dbali na to, aby byla co nejvíce reprezentativní. Vybírali jsme proto PSČ, u nichž máme informace o dvou nebo více procentech registrovaných včelstev oproti datům od ministerstva zemědělství. Zobrazená data díky tomu lépe odrážejí skutečnost a mapa zobrazuje lokální rozdíly v úhynu včelstev," řekl Jan Brus z katedry geoinformatiky PřF UP.

Pro včelstva bude letos důležitý další vývoj počasí, které výrazně ovlivňuje produkci medu. V loňském roce přibližně třetina respondentů průzkumu považovala svou produkci medu za podprůměrnou až nízkou. "Kolik medu budou mít včelaři v letošním roce, zjistíme přibližně v polovině prázdnin, kdy už bude mít většina chovatelů med vytočený a připravený k prodeji," podotkl Danihlík. Včely nyní podle něj nejvíce ohrožují choroby, především varroóza, kterou by v následujících měsících měli chovatelé bedlivě sledovat a včas včelstva ošetřit, aby zabránili úhynům i v nadcházejícím období.

V Česku je evidováno více než 700.000 včelstev. Odborníci z kateder biochemie a geoinformatiky PřF UP díky pravidelným monitoringům zimování včelstev zjistili, že rozsáhlé úhyny včel se v Česku opakují v průměru jednou za dva až tři roky.

beh d

Zdroj: ČTK

Ilustrační foto: pixabay