Úřad pro ochranu hospodářské soutěže publikoval výroční zprávu o své činnosti v uplynulém roce. Úřad je ústředním orgánem státní správy, v jehož působnosti je ochrana a podpora hospodářské soutěže, dozor nad zadáváním veřejných zakázek, kontrola významné tržní síly v zemědělsko-potravinářském sektoru a v neposlední řadě též monitoring, poradenství a koordinace v oblasti veřejné podpory.

Stěžejní událostí byla pro ÚOHS účast na předsednictví České republiky v Radě Evropské unie. Úřad na něm participoval jednak při přípravě nových unijních předpisů v rámci pracovní skupiny pro hospodářskou soutěže pod COREPER I, tak organizací několika předsednických akcí na české půdě. Z nich byla nejvýznamnější mezinárodní konference Evropský soutěžní den, které se zúčastnily špičky evropské soutěžní politiky, mimo jiné též výkonná místopředsedkyně Evropské komise Margrethe Vestager.

V rámci rozhodovací činnosti uložil Úřad jednu z historicky nejvyšších pokut, a to téměř 280 milionů korun za kartelovou dohodu vydavatelů stravenek. I v roce 2022 Úřad opět překonal rekord v počtu provedených místních šetření, když jeho zástupci pátrali po důkazech protisoutěžního jednání u více než 30 firem. Se zvyšujícím se počtem inspekcí však narostl také počet soutěžitelů, kteří se odmítají provedení kontroly podrobit, za což byly c celkem pěti případech uloženy pokuty v maximální možné výši. Jedna z takových sankcí přitom přesahovala 20 milionů korun.

V oblasti dozoru nad veřejným zadáváním ÚOHS pokračoval v prohlubování transparentní a otevřené komunikace se zadavateli i dodavateli veřejných zakázek a s odbornou veřejností, zejména pak v rámci tzv. metodických dnů a prvního ročníku Májové konference o veřejných zakázkách. V rozhodovací činnosti došlo k mírnému poklesu v celkovém počtu zahájených správních řízení i vydaných rozhodnutí (cca o 10 %), který souvisí zejména s téměř čtvrtinovým poklesem počtu správních řízení zahájených na návrh. Naopak u správních řízení zahájených z moci úřední došlo k mírnému nárůstu.

V oblasti významné tržní síly proběhla těsně před koncem roku dočkali novelizace zákona v podobě transpozice směrnice o nekalých obchodních praktikách. Jedná se o významný mezník, který by měl podstatně ovlivnit dodavatelsko-odběratelské vztahy v celém agrárně-potravinářském sektoru. Úřad již dopředu provedl sektorové šetření v této oblasti, aby byl na situaci po novele připraven. Rok 2023 bude v této oblasti zaměřen zejména na osvětovou činnost, v jejímž rámci bude Úřad seznamovat zemědělce, potravináře i obchodníky s novými pravidly.

Po množství covidových podpůrných programů v minulých letech došlo v roce 2022 k relativnímu zklidnění v oblasti veřejné podpory. Přišel sice další krizový rámec související s důsledky ruské vojenské agrese proti Ukrajině, ale v něm zatím Česká republika připravila jen menší množství programů, jejichž schvalování u Evropské komise Úřad zprostředkovává.

Počátek roku 2023 přinesl pro ÚOHS nové výzvy v podobě šetření několika druhů potravin v souvislosti s prudkým nárůstem jejich cen. Protože Úřad nemá žádné pravomoci k regulaci ceny, zaměřuje se v této oblasti zejména na zmapování struktury trhu i cenového vývoje v celé vertikále a na odhalení případných tržních selhání způsobených protisoutěžním jednáním.

Kompletní výroční zpráva ÚOHS za rok 2022 ke stažení Kompletní výroční zpráva ÚOHS za rok 2022 ke stažení 5.6 MB

Obálka výroční zprávy ÚOHS za rok 2022

Tiskové oddělení ÚOHS
23/047