Ve Spojených arabských emirátech proběhl pod záštitou Ministerstva životního prostředí první národní dialog se zaměřením na potravinové zabezpečení.

Hlavním cílem tohoto dialogu je propojit vládu s privátním sektorem a podpořit co nejvíce nové inovace, které pomohou s problematikou současného potravinového zabezpečení a soběstačnosti.

Pro zemi, která je stále z více jak 80 % závislá na dovozu potravin, je hlavním tématem zvýšení lokální výroby a produkce. Dle dialogu nové technologie umožňují, aby i státy s náročnými klimatickými podmínkami měly dostatečnou a kvalitní lokální produkci potravin. Mezi podporované inovace a technologie patří například používání hydroponie, aeroponie a akvaponie. Velké emirátské společnosti se zavázaly, že do konce tohoto roku budou odebírat alespoň 50 % produktů emirátského původu a že do roku 2030 zkusí přejít na čistě emirátské dodavatele.

Mezi produkty, na které se první fáze dialogu zaměřuje, jsou například vajíčka, mléčné produkty, datle, listová zelenina, rajčata, okurky, papriky, červené maso a drůbež. Během dialogu se účastníci dohodli na spuštění odborné studie, která vybere další produkty, na které se budou chtít zaměřit v další fázi.

Dle posledních dostupných dat je ve Spojených arabských emirátech již 38 000 zaregistrovaných farem. V poslední době se velmi často mluví o farmě Maliha, která na území emirátů dokázala v loňském roce vyprodukovat 15 000 tun pšenice obohacené o proteiny. Dále tisková zpráva uvádí, že lokální emirátská produkce zeleniny v loňském roce již překonala 156 000 tun a ovoce dokonce 200 000 tun. V měřítku se spotřebou to znamená, že již 20 % poptávky po zelenině je uspokojeno místní produkcí.

Zpracoval:
Lukáš Zamrzla
zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Abú Dhabí
Mobil:+ 420 602 768 207, E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Zdroj: https://eagri.cz/public/web/mze/ministerstvo-zemedelstvi/proexportni-okenko/zemedelsti-diplomate/SAE/v-emiratech-probehl-prvni-narodni-dialog.html