JAPONSKO

Irena Leopoldová, Zemědělský diplomat, velvyslanectví ČR v Tokiu,

Mobil CZ a WhatsApp +420 773 743 880, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Nárůst vývozu zemědělských produktů z Fukušimy

Vývoz zemědělských produktů vypěstovaných a zpracovaných v prefektuře Fukušima, kterou zasáhlo před 12ti lety velké východojaponské zemětřesení a následná havárie jaderné elektrárny, vykazuje rychlý nárůst. Jedná se o vývoz alkoholických nápojů především saké. Dále pak broskví, které zaujímají nejvyšší podíl mezi japonskými broskvemi prodávanými na trzích jihovýchodní Asie. Podíl broskví vypěstovaných ve Fukušimě dosahuje 50 % mezi japonskými broskvemi prodávanými v Thajsku, Indonésii a Kambodži. Podepsána byla také dohoda s nejmenovanou sítí supermarketů v USA o významných dodávkách rýže. Obnoveny byly také vývozy hrušek do Vietnamu a polosušených kaki do zemí jako je Thajsko a Spojené Arabské Emiráty. Také saké vyrobené ve Fukušimě přitahuje v zahraničí stále větší pozornost. V únoru navštívili Japonsko nákupčí pěti amerických společností, aby dohodli nové dodávky fukušimského saké do USA. Mimochodem, právě saké z Fukušimy získalo nejvyšší počet zlatých ocenění v nedávné celostátní soutěži.

Kvůli slabému jenu a trendu, kdy stále více zemí a regionů uvolňuje omezení dovozu potravinářských výrobků z Fukušimy zavedená po jaderné katastrofě, se očekává, že vývoz ve fiskálním roce 2022 (končícím v březnu) bude vyšší než v rekordním roce 2021. Tehdy se vývoz navýšil oproti předchozímu roku o 77 % na 773 milionů jenů.