VELKÁ BRITÁNIE

Paul Wilkins a Tibor Angyal, Místní zástupci ČR pro agro-potravinářství, velvyslanectví ČR v Londýně, tel.: +44 749 533 9811, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.  – komunikace v angličtině

Britský projekt na vývoj robotického sklízecího systému pro rajčata a jahody

Britská vláda finančně podpořila projekt Agri-OpenCore vedený producentem potravin APS Produce. Projekt se zaměřuje na vývoj komerčních robotických systémů pro sklizeň rajčat a jahod a klade si za cíl dosáhnout stejné rychlosti sběru a nákladů, jaké mají lidé. Nový projekt má řešit akutní nedostatek sezónní pracovní síly v britském ovocnářském sektoru.

Výzkumníci se snaží vývoj maximálně urychlit, ale zatím neexistuje žádný robotický sklizňový systém, jehož rychlost by se vyrovnala lidskému sběru. V roce 2022 přitom v Británii z důvodu nedostatku pracovních sil zůstalo nesklizeno velké množství plodin, což vedlo k velkému plýtvání.

V rámci projektu Agri-OpenCore, za nímž stojí řada zemědělských technologických společností a univerzit, vznikne první otevřená vývojová platforma pro robotickou sklizeň na světě. V rámci platformy bude zprostředkován standardizovaný přístup k základnímu robotickému softwaru a hardwarovým komponentům, což umožní rychlou adaptaci v průmyslu a akademické sféře. Výzkumníci doufají, že projekt povede k rychlejšímu využití dostatečně spolehlivé robotické technologie v zemědělství.

Zdroj