Britská Asociace obchodů se smíšeným zbožím (ACS) varovala, že by v UK mohlo ukončit provoz až zhruba 7 000 prodejen se smíšeným zbožím, pokud vláda nepodnikne kroky ke snížení jejich nákladů na energie.

Pokud totiž prodejny uzavíraly smlouvy na energie ve třetím a čtvrtém čtvrtletí roku 2022, kdy ceny energií dosahovaly svého vrcholu, znamenalo to pro ně až ztrojnásobení nákladů na energie. Protože se tyto smlouvy obvykle uzavírají na dobu určitou (12 až 24 měsíců), jsou během této doby ceny fixní.

ACS odhaduje, že v Británii funguje přibližně 7 000 obchodů se smíšeným zbožím, které vlastní nezávislí majitelé a které se v současné době dostaly do potíží právě z důvodu nevýhodných smluv na energie. To ohrožuje pracovní místa přibližně 46 000 pracovníků. Při pohledu do budoucna se ACS domnívá, že by řešením bylo, kdyby britská vláda v roce 2023 poskytla dotčeným prodejnám dodatečnou podporu 10 000 liber na jednotlivou provozovnu a nařídila dodavatelům, aby umožnily ukončení zafixovaných kontraktů na energie.

Pozn: Do nezávislých maloobchodních prodejen nebo menších sítí se vyváží i potraviny a nápoje z ČR. Ohrožení existence těchto prodejen tak může mít dopad i na tyto vývozy.

Zdroj

Zpracoval:

Paul Wilkins
místní zástupce ČR pro agro-potravinářství ve Velké Británii
Tel.: +44 749 533 9811, E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.