VELKÁ BRITÁNIE

Paul Wilkins a Tibor Angyal, Místní zástupci ČR pro agro-potravinářství, velvyslanectví ČR v Londýně, tel.: +44 749 533 9811, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.  – komunikace v angličtině

Změna sazeb spotřební daně z alkoholu ve Velké Británii

Dne 15. 3. britská vláda zveřejnila informaci o změně sazeb spotřební daně z alkoholu. Od 1. srpna 2023 se v UK zvýší sazby spotřební daně na alkoholické nápoje. Změny sazeb se dotknou všech alkoholických nápojů vyráběných ve Spojeném království nebo do něj dovážených. Zároveň britská vláda při zvýšení daně zvýhodní alkoholické nápoje podávané v sektoru HORECA ve srovnání s těmi, které jsou prodávány v obchodech.

Příklady sazby spotřební daně (mimo alkoholické nápoje podávané v sektoru HORECA):

  • Daň na všechny alkoholické nápoje s obsahem alkoholu nižším než 3,5 %: 9,27 GBP na litr alkoholu ve výrobku.
  • Daň na pivo s obsahem alkoholu nejméně 3,5 % a méně než 8,5 %: 21,01 GBP na litr alkoholu ve výrobku.
  • Daň na všechny alkoholické nápoje s obsahem alkoholu nejméně 8,5 % ale nepřesahujícím 22 %: 28.50 GBP na litr alkoholu ve výrobku.
  • Daň na všechny alkoholické výrobky s obsahem alkoholu vyšším než 22 %: 31,64 GBP na litr alkoholu ve výrobku.

Víno mezi 11,5 % a 14,5 % bude od 1. srpna 2023 do 1. února 2025 pro účely výpočtu daně z alkoholu považováno za víno s obsahem 12,5 %.

Změna sazeb bude mít dopad na výrobce, dovozce a prodejce alkoholu. Očekává se, že opatření ovlivní firmy, které buď vyrábějí alkohol ve Spojeném království, dovážejí alkohol do Spojeného království, nebo se podílejí na skladování alkoholu v režimu podmíněného osvobození od daně. Firmám, kterých se změna spotřební daně dotkne, vzniknou navíc jednorázové náklady, které by však měly být zanedbatelné.

Jednorázové náklady pro firmy mohou zahrnovat:

  • Seznámení s novým postupem výpočtu daně na alkoholické nápoje a aktualizace procesů.
  • Aktualizace softwaru používaného k výpočtu a sledování povinností týkajících se spotřební daně z alkoholu.
  • Školení a zvyšování kvalifikace zaměstnanců, kteří jsou odpovědní za správu daně z alkoholu.

Zdroj