LIBANON

Petr Sochor, Zemědělský diplomat, velvyslanectví ČR v Bejrútu,

Mob.: 00961 70 258 310, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Pilotní čajová plantáž v jižním Libanonu

Mírové jednotky UNIFIL se aktivně zapojily do libanonského zemědělství. Libanon je známý svou historií a vášní pro kávu, naproti tomu čaj byl považován za okrajovou záležitost. Jak káva, tak i čaj se do Libanonu dováží. I když podnikání a experimentování jsou dobře známé aspekty libanonské historie a libanonských zemědělců, výsadba nové čajové plantáže na jihu Libanonu vzbudila údiv a značné překvapení. Starosta města Majdal Slim v jižním Libanonu v minulém týdnu požádal nepálské mírové jednotky UNIFIL o podporu a spolupráci při výsadbě historicky první čajové plantáže v Libanonu. V reakci na žádost starosty bylo na poli poblíž obce Majdal Slim vysazeno 500 sazenic čaje. Členové komunity a nepálští mírotvorci pocházející z jedné ze známých nepálských oblastí na pěstování čaje vysázeli odborně sazenice pomocí nepálských technik organického pěstování čaje.

Starosta obce Majdal Slim, pan Ali Tamer Yassin, zmínil, že pokud bude tento pilotní projekt úspěšný, budou čajové plantáže novou iniciativou v této oblasti a mohou v budoucnu přinést pozitivní ekonomické a environmentální změny pro celou komunitu. Místní obyvatelé přijali tuto aktivitu s nadšením. Nepálská mírová jednotka také zorganizovala odborný seminář o procesu výsadby čajových plantáží, jejich potenciálu a způsobech sklizně. Současně byl představen i ekonomický potenciál uvažované čajové farmy pro místní komunitu. Podle mírových sil se nadmořská výška, klima a půda v okolí obce Majdal Slim podobá regionům v Nepálu, což dává příslib, že by tato aktivita měla být úspěšná. Nepálští mírotvorci budou pravidelně navštěvovat pilotní plantáž a společně s místními obyvateli kontrolovat vysázené sazenice.

Pokud bude tento pilotní projekt úspěšný, mohla by komunita obce Majdal Slim pokračovat ve výsadbě dalších čajových plantáží a tím  si vytvořit nové  zdroje  příjmů. Starosta obce Majdal Slim, pan Ali Tamer Yassin, vyjádřil v publikovaném tisku vřelé poděkování nepálským mírovým jednotkám UNIFIL za jejich aktivní zapojení do zemědělství v jižním Libanonu.

Zdroj: MZE Libanonu