KAZACHSTÁN

Artyom Lukashov, Místní zástupce ČR pro agro-potravinářství, velvyslanectví ČR v Almatě, tel: +7 701 5150541, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Nedostatek veterinárních lékařů a zootechniků v Kazachstánu

Kazachstán se dlouhodobě potýká s problémem nedostatku pracovníků v oblasti zemědělství. Jedná se zejména o veterinární lékaře a zootechniky, a zemědělci hledají tyto profese přímo na vysokých školách.

Obor veterinární lékař je v současné době nabízen na 27 vysokých školách (roční průměr je 1-1,5 tis. absolventů).

Zdá se, že počet absolventů by měl Kazachstánu stačit, nicméně realita je úplně jiná, neboť jen polovina promovaných veterinářů zůstává v oboru.

Kazašská vláda se tento problém snažila v minulosti řešit pomocí státního programu
„S diplomem do obce“, což se dařilo posledních 14 let, nicméně stále chybí 4 tis. odborníků.

Podle odborníků by měl být výše zmíněný program aktualizován co nejdříve. Ministerstvo zemědělství navrhuje uchazečům zmírnit podmínky pro přijetí na vysokou školu ve výše zmíněných specializacích a prodloužit dobu povinné praxe pro absolventy na 5 let.

Čočka jako nový kazašský exportní artikl?

V posledních dvou letech zaznamenávají kazašští odborníci rostoucí zájem zemědělců pěstovat čočku. Spotřeba čočky v Kazachstánu je sice velmi nízká, nicméně se jedná o zajímavý exportní artikl.

Ve druhé polovině r. 2022 se podíl čočky ve struktuře celkového agrárního vývozu zvýšil
ze 48 % na 68 %. Od července 2022 do ledna 2023 bylo z Kazachstánu vyvezeno 133,7 tis. tun luštěnin, z toho 91,4 tis. tun byla čočka, 35,8 tis. tun byl hrách a 6,5 tis. tun byla cizrna.

Počet cílových destinací vývozu kazašské čočky se zvýšil ze 13 na 20 zemí.

Pro menší kazašské zemědělce je výhodnější čočku vypěstovat a okamžitě ji prodat, než ji skladovat a poté zpracovávat. Důvody jsou jednoduché: drobní zemědělci nemají skladovací prostory, čistící zařízení a ani zajištěnou logistiku. Rovněž je od státu obtížné získat osvědčení o původu a jakosti a další rostlinolékařská osvědčení.