3.3.2023

Na konferenci Chovatelů dojného skotu Republiky Srbské, která se konala ve dnech 27. – 28. února 2023 ve městě Gradiška na severu Bosny a Hercegoviny, zaznělo, že i v letošním roce podpoří Ministerstvo zemědělství Republiky Srbské chovatele mléčného skotu.

Kromě jiného jim budou poskytnuty dotace na nákup jalovic v zahraničí. Pro tento účel bude z rozpočtu ministerstva vyčleněn cca. 1 mil. EUR, což je oproti loňskému roku výrazné navýšení.

Také v další entitě plánuje Ministerstvo zemědělství Federace Bosny a Hercegoviny podpořit nákup jalovic dojného skotu pro zkvalitnění místních chovů a tím přispět ke zvýšení a zkvalitnění produkce mléka. Očekává se, že částka, kterou dovoz jalovic ministerstvo podpoří, bude v podobné výši jako v případě sousední entity.

Pro české chovatele plemenných zvířata a mléčného skotu je důležité, že v celé Bosně a Hercegovině panuje širší povědomí o kvalitách českých zvířat a lze tak očekávat, že v letošním roce bude větší část poptávky po jalovicích, kterou navíc podpoří dotační pobídky, směřována právě do České republiky. Podle údajů Českého statistického úřadu činila v loňském roce hodnota českého vývozu živého plemenného skotu do Bosny a Hercegoviny více než 55 mil. Kč.

Zpracoval:

Vladimír Váňa
zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Bělehradě
Tel: +420 702 169 425, E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.