LIBANON

Petr Sochor, Zemědělský diplomat, velvyslanectví ČR v Bejrútu,

Mob.: 00961 70 258 310, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Libanon – výrazné zvýšení ceny brambor

Maloobchodní ceny brambor se zvýšily v tomto týdnu na domácím trhu a dosáhly úrovně 2 USD za kilogram. Takové ceny Libanon nepamatuje, ještě v roce 2018 se cena brambor pohybovala na úrovni 0,25 USD – 0,27 USD za kilogram. Aktuální cenový nárůst nemá opodstatnění, podzimní úroda byla v Libanonu standardní, i když je pravda, že dovoz brambor každoročně narůstá. Hodnota dovozu se za rok 2022 pohybovala na úrovni 40 milionů USD a představovala množství 87 tisíc tun. Vývoz libanonských brambor byl stabilní ve srovnání s minulostí, bylo vyvezeno 60 tisíc tun. Hlavní země, ze kterých Libanon nejvíce dováží jsou Egypt (25 tisíc tun, Nizozemsko 12 tisíc tun, Francie 5 tisíc tun, Dánsko 2 tisíce tun a Belgie 2 tisíce tun).

Tradičně jsou libanonští farmáři závislí na chemických hnojivech a pesticidech. Většina farmářů donedávna věřila, že se zvýšením množství použitých chemických hnojiv se výrazně zvýší i jejich výnosy. Se zhoršující se hospodářskou situací v zemi, zejména v letech 2020 – 2022, nedostatku volně směnitelné měny na nákup agrochemikálií, semen, krmiv pro zvířata, vakcín a dalších základních veterinárních potřeb, byli zemědělci nuceni přehodnotit situaci a začít používat méně hnojiv a pesticidů. Hledají způsoby, jak lépe využívat půdu s co nejmenšími náklady, zejména na zavlažování. V tomto roce, byl pod patronátem FAO, nastartován projekt, který pomáhá zemědělcům snížit jejich závislost na pesticidech a hnojivech. Současně se projekt také zabývá odstraňováním následků znečišťování libanonských vodních toků. Projekt pod názvem Integrated Crop Management stanovil zemědělské standardy v souladu s principy odpovědnosti vůči životnímu prostředí. V rámci tohoto projektu byl na severu Libanonu uveden zkušební projekt jako experiment s novými odrůdami brambor, s cílem vypěstování kvalitních produktů vhodných pro vývoz do EU