Dne 10. listopadu 2022 se v Bruselu uskutečnila konference k harmonizovanému označování potravin na přední straně obalu. Cílem konference bylo prodiskutovat připravovanou revizi stávajících přepisů na nutriční označování na přední straně obalu. Vystoupilo 9 přednášejících včetně zástupců EK, EP, FAO, COPA-COGECA, České potravinářské komory a zástupců průmyslu. Celkem bylo přítomno 150 účastníků.

Dále zaznělo téma chráněných zeměpisných označení, kde vychází, že až 90 % takto označovaných výrobků by se nyní kvalifikovalo pod červenou barvou jako nezdravé. Bylo zmíněno riziko nežádoucí propagace vysoce zpracovaných potravin.

Po samotném jednání byla připravena ochutnávka českých masných a mléčných výrobků a jejich zpracovaných imitací, vše řádně označeno podle NUTRI-SCORE pro ukázku v praxi.

Návrh právního předpisu EK se očekává až v polovině příštího roku. Výstup z konference byl rovněž prezentován na prosincové radě AGRIFISH.

Autor:

Vydáno: 1. 2. 2023

Zdroj: https://eagri.cz/public/web/mze/ministerstvo-zemedelstvi/zahranicni-vztahy/cr-a-evropska-unie/ceske-predsednictvi-v-eu/akce-ministerstva-zemedelstvi-behem-cz/konference-na-tema-harmonized-front-of.html