USA

Tereza Černá, Zemědělský diplomat velvyslanectví ČR ve Washingtonu, D. C.,

Mob: +1 202 507-3859, Mob.: ČR: +420 727 938 522, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Až 1,35 milionu Američanů ročně onemocní salmonelou, 1 z 25 balení kuřete na amerických pultech je kontaminováno. Rýsuje se systémové řešení.

Odhaduje se, že každý rok onemocní salmonelou 1,35 milionu Američanů a téměř čtvrtina těchto případů pochází z kuřecího nebo krůtího masa. Studie organizace Consumer Reports nalezla bakterie salmonely v 31 % maloobchodních balení mletého kuřecího masa a dodává, že ačkoliv obecně bakteriální kontaminace potravin v posledních 20 letech výrazně klesá, počet onemocnění salmonelou se nesnížil. Hlavní příčina je v případě salmonely u kuřat identifikována již ve fázi odchovu s dalším šířením při zpracování. Americkému Úřadu pro potraviny a léčiva (FDA) se však desítky let nedařilo čísla kontaminace snížit a zajistit systémové řešení.

S novou vládou i vedením USDA snad přichází i nový přístup k dlouholetému problému se salmonelou v drůbežích výrobcích. Začátkem srpna 2022 náměstek USDA ve svém prohlášení prozradil, že agentura podniká první krok k vyřešení tohoto problému. Na podzim roku 2022 představila USDA rámec opatření pro snížení počtu onemocnění salmonelou a kontaminace drůbeže a salmonela byla formálně zahrnuta mezi cizorodé látky pro kategorie syrových obalovaných a plněných výrobků z kuřecího masa. Spotřebitelské organizace očekávají rozšíření opatření na další výrobky z drůbežího masa, nicméně hlavní součástí řešení má v budoucnu být dlouho odmítané testování drůbeže ještě před vyskladněním do zpracovatelských závodů. Podle návrhu USDA by producenti drůbeže museli před porážkou hejna testovat a zpracovatelským závodům poskytovat dokumentaci s uvedením množství salmonely a jejích typech.

 Podle stávajících pravidel nemá USDA přístup k testování drůbeže v celém dodavatelském řetězci, slepé místo se nachází před jatečním závodem, a ani nemůže vynucovat plnění postupů k prevenci šíření salmonely.

"Zatímco v současné době USDA vyžaduje, aby producenti testovali drůbež na salmonelu, zpracovatelský závod smí mít tuto bakterii až v 9,8 % všech testovaných zvířat a v násobně vyšších limitech pro kategorii porcovaného nebo mletého masa. Výrobci, kteří tato množství překročí, dostanou něco jako varování, ale není jim zabráněno v prodeji masa," uvádí organizace Consumer Reports.

Zdroj: MZe ČR, Odbor zahraničně obchodní spolupráce