LIBANON

Petr Sochor, Zemědělský diplomat, velvyslanectví ČR v Bejrútu,

Mob.: 00961 70 258 310, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Libanon poptává osiva

Vzhledem k tomu, že ceny dovážených i místně vyráběných potravin stále rostou, což ohrožuje potravinovou bezpečnost Libanonu, je patrná větší pozornost věnovaná místnímu zemědělství. Umět a být schopen vypěstovat ovoce a zeleninu pro vlastní spotřebu je v dnešní ekonomicky náročné době skutečným benefitem, kdy platí staré libanonské přísloví, které lze přeložit jako „spokojený farmář je skutečný sultán“. Tím, jak čím dál více Libanonců pociťuje potřebu být nezávislý na maloobchodu a umět si zajistit potravu pro sebe a vlastní komunitu, se zájem o zemědělství dostává do popředí. Čím dál více lidí projevuje zájem o pěstování vlastních potravin. Podle statistik libanonské celní správy dosáhl v r. 2021 celkový zemědělský dovoz hodnoty 2,3 miliard USD, z čehož dovoz v hodnotě 86 milionů USD pocházel z USA. Mezi hlavní zemědělské dovozy z USA do Libanonu patří olej, semena, ovoce, ořechy a různé potravinářské přípravky. Nově uvalené finanční kontroly zaměřené na odliv kapitálu ze země vedly v posledních letech k výraznému poklesu importu do Libanonu. Tím došlo ve velké míře k substituci dovozu v celém zemědělském sektoru. Snaha místních zemědělců vypěstovat větší objemy produkce pro místní spotřebu však importu nezabrání. Odhaduje se, že přibližně 80 % místně spotřebovaných potravin stále pochází z dovozu. Sezónní zelenina jako jsou rajčata, okurky, zelí, paprika, cibule a další se běžně pěstují ze sazenic. Libanon, vzhledem k celoročně příznivým klimatickým podmínkám, má velkou výhodu ve dvou sklizních za rok. Od přesazení sazenic do úrodné půdy vyžaduje první cyklus přibližně 50-60 dnů k dosažení sklizně, druhý roční cyklus je o trochu delší a vyžaduje přibližně 80 dnů od výsadby do sklizně.

V současné době hledají libanonští farmáři náhradu za čínská semena, která neodpovídají jejím nárokům na kvalitu a kdy výsledná chuť produktů není srovnatelná s produkcí vypěstované z dovážených semen z Evropy. V současné době je největší exportér v tomto segmentu Holandsko. Pro české šlechtitele, producenty a exportéry osiv nastala vhodná příležitost pro návrat na libanonský trh. V minulosti exportovaly české firmy mnoho druhů osiv nejenom do Libanonu, ale do celé oblasti Blízkého a středního východu. Český zemědělský diplomat pomůže firmám získat kontakty na současné dovozce.

Zdroj: hospodářské zpravodajství Libanonu