VIETNAM

Luboš Marek, Místní zástupce ČR pro agro-potravinářství, velvyslanectví ČR v Hanoji,

tel.: +84 904 099 562, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. / Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

Jedlá ptačí hnízda z Vietnamu vstupují na čínský trh oficiální cestou

 

Vietnamská ptačí hnízda budou oficiálně exportována do Číny poté, co obě země podepsaly protokol o povolení vývozu tohoto produktu.

Jedlá ptačí hnízda jsou hnízda tvořená salanganou ostrovní (příbuzný druh rorýse) pomocí ztuhlých slin. Sklízejí se pro lidskou spotřebu. V čínské kultuře jsou zvláště ceněná kvůli jejich vzácnosti, vysokému obsahu bílkovin a bohaté chuti. Jedlá ptačí hnízda se prodávají i za desetitisíce Kč za jeden kilogram.

Čína je největším světovým trhem pro jedlá ptačí hnízda (přes 80 % celosvětové spotřeby). Poptávka po tomto produktu navíc neustále roste a vedle domácí produkce objem importu vzrostl ze 180 tun v roce 2019 na 220 tun v roce 2020 a na více než 300 tun v roce 2021.

Vzhledem k vysoké ekonomické hodnotě a exportnímu potenciálu, Ministerstvo zemědělství   a rozvoje venkova VSR (MARD) vyjednávalo několik let s Generálním celním úřadem Číny      o možnosti oficiálního vývozu jedlých ptačích hnízd. „Po třech letech houževnatosti jsme podepsali protokol a zahájili oficiální export produktů z ptačích hnízd do Číny. Po odblokování bariér bude tato oblast vytvářet vyšší přidanou hodnotu a větší příjmy pro farmáře                             i zpracovatelské podniky,“ řekl ministr Hoan.Po podepsání protokolu informoval MARD průmyslová sdružení a farmáře o předpisech              a nařízeních, aby byla zajištěna kontrola nemocí, bezpečnost potravin a sledovatelnost. MARD připravuje strategii a plán, jak zodpovědně a udržitelně rozvíjet vietnamský průmysl jedlých ptačích hnízd, zachovat značku vietnamských ptačích hnízd a dodržovat požadavky Číny           a dalších potenciálních exportních trhů.

Vietnam má se svým dlouhým pobřežím, mnoha ostrovy, zátokami a lagunami pro chov salangan příznivé podmínky. Kvalita produktů z ptačích hnízd z Vietnamu je považována za lepší než u ostatních zemí v regionu a obliba u čínských spotřebitelů je vysoká.

V současné době je po celém Vietnamu instalováno více než 22 000 domů pro hnízdění salangan s roční produkcí asi 120 tun v hodnotě přes 500 mil. amerických dolarů.