JAPONSKO

Irena Leopoldová, Zemědělský diplomat, velvyslanectví ČR v Tokiu,

Mobil CZ a WhatsApp +420 773 743 880, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Potraviny a nápoje zlepšující spánek v Japonsku na vzestupu

Trh s potravinami a nápoji, které údajně pomáhají zlepšit kvalitu spánku, zažívá v Japonsku boom. Důvodem je rostoucí počet lidí postižených psychickými a fyzickými problémy plynoucími z pandemie covidu.

Mezi takovými výrobky jsou hitem především nápoje s bakteriemi mléčného kvašení. Nejvyhledávanější jsou výrobky japonské společnosti Yakult, které lze zakoupit v mnoha zemích Asie, Evropy, Ameriky a Austrálie. Vzhledem k tomu, že poptávka převyšuje nabídku, společnost zvyšuje výrobní kapacity. Přesto jsou tyto výrobky v některých oblastech nedostatkovým zbožím.

Podle tokijské výzkumné společnosti Fuji Keizai Co. se prodej potravinářských výrobků zaměřených na zmírnění stresu a zlepšení kvality spánku oproti předchozímu roku zvýšil 1,5krát na 36,5 mld jenů a v roce 2022 se očekává další růst trhu. V návaznosti na úspěch těchto produktů se na trh dostává také řada novinek.

První případ ptačí chřipky v této sezóně

Na konci října byla potvrzena nákaza vysoce patogenní ptačí chřipkou na drůbežích farmách hned ve dvou prefekturách – Okayama na jihu Honšú a na severním ostrově Hokkaidó. Jedná se o první ohniska v této sezóně a zároveň nejčasnější výskyt v historii.

Premiér Kišida nařídil vládním úředníkům působícím v uvedených prefekturách, aby v souvislosti s možným šířením případů ptačí chřipky byli v pohotovosti a dohlíželi na dodržování karanténních opatření. Na postižených farmách bude utraceno v součtu 340 tis. kuřat. Přeprava kuřat a vajec ze všech farem v okruhu 10 km od infikovaných farem bude zastavena.  Jedná se o první případ, kdy se v říjnu na nějaké farmě v zemi objevilo ohnisko ptačí chřipky. Dosud nejčasnější ohnisko v sezóně bylo potvrzené 5. listopadu 2020.

Zdroj: Japan Times, The Japan News