Chelčice (Strakonicko) 10. října (ČTK) - Chelčická firma Zemcheba, největší pěstitel jablek na jihu Čech, má letos velmi dobrou sklizeň jablek. Předpokládá, že z 88 hektarů sklidí téměř 3000 tun. Necelou polovinu sadů poškodilo ale před 14 dny krupobití, tato jablka musí firma zpracovat na slisování nebo dřeň. Cena pro supermarkety, kam firma dodává asi pětinu produkce, je stejná jako loni 12 až 13 korun za kilogram. Podle firmy je nízká a čeští ovocnáři prodělávají, protože řetězce berou levná jablka z Polska. V ČR se letos sklidí kolem 140.000 tun jablek, řekl ČTK ředitel firmy Zemcheba Jaroslav Muška.

"Sklizeň jablek je velice dobrá, co se týká množství, protože jsme na jaře neměli mrazy. Je lepší než průměr, ale bohužel u nás v letošním roce přišly na část sadů kroupy, znehodnotily ovoce. Ale víc než polovina našich sadů tím neutrpěla, tak přeci jenom budeme mít co prodávat," řekl Muška. Kroupy poškodily asi polovinu úrody, nemůže jít na trh. Jablka se musí zpracovat na lisování, na dřeň nebo jablkovici, jinak by začala hnít. Sklizeň je za polovinou.

Hrušek se letos urodilo hodně, stejně tak švestek, jichž firma sklidila 150 tun. Třešní bylo také dost, bohužel ale podle Mušky při jejich sklizni dost pršelo, a tím minimálně o třetinu přišli, protože plody popraskaly a shnily.

Jako jiní se i Zemcheba potýká se zdražováním. Náklady na naftu, energie či sklo vzrostly meziročně až trojnásobně. "Bohužel cena ovoce už loni nestoupla. Letos sice mají supermarkety ceny pro spotřebitele dost vysoké, ale pro nás cena nestoupla, protože se sem vozí jablka z Polska. Dovozy jsou skoro padesát procent české spotřeby, a to za velmi levné peníze, tím pádem čeští ovocnáři pořád prodělávají nebo je to na hraně," řekl Muška.

Firma pěstuje ovoce na téměř 235 hektarech, zásobuje jihozápadní Čechy. Do supermarketů prodává asi 20 procent produkce. Zbytek dodává do menších kamenných prodejen, škol, nemocnic či domovů pro seniory. Z jablek vyrábí sirupy, džusy, mošty, šťávy, pyré, dřeně či kapsičky. Ovocné šťávy v lahvích prodává od roku 1993. Ovocné dřeně odebírá třeba Zeelandia, která dodává suroviny a přípravky pro pekaře a cukráře. Kapsiček firma ročně vyrobí přes milion kusů. Zajímavostí jsou zeleninové šťávy pro diabetiky, jezdí pro ně lidé až z Brna nebo Zlína.

Loni měla firma čistý obrat 177,3 milionu korun, meziročně o dvě procenta vyšší. Provozní zisk klesl o 30 procent na sedm milionů, čistý zisk z předloňských 2,5 milionu na 216.000 korun. Vyplývá to z výroční zprávy. Zemcheba má teď 88 hektarů jabloňových sadů poté, co je předloni rozšířila o deset hektarů, na nichž pěstuje odrůdy gala, červený idared a novou českou odrůdu sirius.

Ve zkušebním provozu má novou třídičku jablek, do níž i díky dotaci investovala 12 milionů Kč. Cílem je jablka hned po sklizni vytřídit, aby do skladu dávali jen ta nejlepší. Skladování je podle Mušky při dnešních cenách energií drahé.

Zemcheba má 80 zaměstnanců, na sklizeň si již od roku 1993 najímá ukrajinské brigádníky, ze Zakarpatské Ukrajiny, vždy na tři měsíce. Letos firma také ubytovala ukrajinské uprchlíky, většina se již vrátila domů.

V jižních Čechách jsou tři oblasti, kde se jablka pěstují nejvíc: Chelčice, Krtely a Lhenice. Ovoce se v těchto sadech pěstuje od poloviny 19. století, vozilo se odsud i na císařský dvůr do Vídně.

vkc gcm

  •  Vložit do schránky