Spojené arabské emiráty

Lukáš Zamrzla, Zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Abú Dhabí,

Mob.: + 420 602 768 207, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Future Food Forum se opět konalo v Dubaji

Po loňském velmi úspěšném obchodním fóru Future Food se akce opět vrátila do emirátské Dubaje. Jde tak již o třetí ročník, který pořádá spolek UAE Food & Beverage Manufacturers Business Group, tedy místní asociace výrobců potravin a nápojů. V letošním roce získala akce také podporu Dubajské obchodní komory a projektu Food Tech Valley.

Letošní ročník se opět zaměřil na žhavá témata potravinové bezpečnosti, zásobovací řetězce, nové digitální technologie a budoucnost farmaření. Mezi sponzory fóra nechyběla jména jako Nestlé, GE, IFFCo nebo Agthia.

Během rozhovorů byla zveřejněna aktuální data, která staví Spojené arabské emiráty na druhou příčku světových re-exportérů zemědělských výrobků a potravin hned za USA. Tento fakt řadí SAE mezi velmi vlivné a důležité hráče mezinárodního obchodu v celém regionu.

Letošní dvoudenní akce přilákala přes 600 delegátů, mezi kterými nechyběli ministři, vládní představitelé, majitelé největších místních podniků, akademici i světoví leadeři z oboru potravinářství. Diskutovat o této problematice a jejích budoucích řešeních přiletěli zástupci Ománu, Bahrajnu, Kuvajtu, Egyptu, Jordánska, Anglie, USA, Francie, Švýcarska, Dánska a další.

Během úvodního proslovu viceministr pro ekonomii SAE uvedl, že potřeby zlepšení domácí produkce potravin a adopce nových postupů a technologií jsou v současné době nevyhnutelné a nutné. K dosažení těchto změn již SAE podnikají kroky a uzavírají takzvané CEPA, ekonomické dohody o spolupráci. V letošním roce byly uzavřeny tři a to s Indií, Indonésií a Izraelem.