Akce pro děti se bude konat v pátek 7. a v sobotu 8. října 2022 v Národním zemědělském muzeu Praha na Letné.

Ministerstvo zemědělství ve spolupráci s Národním zemědělským muzeem Praha a Českou zemědělskou univerzitou pořádají již 7. ročník akce pro rodiny s dětmi s názvem: 

„Za tajemstvím potravin aneb Víš, co jíš?“
v pátek 7. a v sobotu 8. října 2022


"Za tajemstvím potravin aneb Víš, co jíš?" je zábavná soutěžní hra tematicky zaměřená na zdravou výživu a správné zacházení s potravinami.

Pro děti bude nachystáno 10 herních stanovišť s různými úkoly, testy a soutěžemi. Děti budou na stanovištích poznávat užitkové rostliny a zvířata, seznamovat se s původem rostlinných či živočišných potravin, budou určovat, které potraviny se musí po nákupu skladovat v lednici, které se musí před konzumací důkladně vařit nebo důkladně omýt. Děti se dozví zajímavé informace o našem zažívání, o důležitosti pitného režimu, a také o správném výběru zdravých, hodnotných potravin a významu pohybových aktivit.

Za splnění soutěžních úkolů děti získají razítka do svých hracích karet, za které v cíli dostanou diplom a zajímavé ceny (omalovánky, pexesa, magnetické záložky, puzzle, reflexní pásky, fixy a další).

Publikace zdarma
Po celou dobu konání akce budou veřejnosti nabízeny publikace a vzdělávací materiály Informačního centra bezpečnosti potravin Ministerstva zemědělství tematicky zaměřené na zdravou výživu, správné zacházení s potravinami a bezpečnost potravin.

Pro pedagogické pracovníky budou k dispozici pracovní sešity pro žáky všech ročníků základních škol, akreditované učebnice pro druhý stupeň, a další materiály k výukovým programům „Jíme zdravě a s chutí“ a „Výživa ve výchově ke zdraví“. Výukové materiály vychází tematicky ze základních hygienických pravidel Světové zdravotnické organizace (WHO) „5 klíčů k bezpečnému stravování“.

Výtvarná dílna
Pro děti bude připravena výtvarná dílna, kde si budou moci vytvořit vlastní originální přání, pracovat se šablonami a voskovkami, nebo si vyrobit papírové zvířátko.

Vanda a Standa
Průběh akce bude svým hudebním vystoupením zpestřovat oblíbená umělecká dvojice "Vanda a Standa", která předává dětem informace o zdravé výživě a hygieně rukou hravou interaktivní formou spojenou s veselými písničkami.  

V rámci prevence budou dodržována protiepidemická opatření, na všech herních stanovištích budou k dispozici dezinfekce rukou. Pomůcky a stoly budou v průběhu akce dezinfikovány, stanoviště budou od sebe umístěny v bezpečných vzdálenostech.

 

Doprovodné aktivity v Národním zemědělském muzeu Praha

Biojarmark
V sobotu 8. října bude probíhat na dvorku Národního zemědělského muzea Biojarmark, farmářský trh zaměřený výhradně na biopotraviny, kde ekofarmáři z celé republiky představí to nejlepší ze své produkce.

Expozice a výstavy v NZM Praha
Návštěvníkům akce se nabízí možnost prohlédnout si zajímavé expozice a výstavy muzea.
Přehled aktuálních expozic a výstav v NZM Praha - ZDE


Autor: Informační centrum bezpečnosti potravin Ministerstva zemědělství