SRBSKO

Vladimír Váňa, Zemědělský diplomat, velvyslanectví ČR v Bělehradě

Mob.:+381  63 388931, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

SRBSKO – se potýká s nedostatkem skotu

Srbsko se v posledním období potýká s nedostatkem skotu, a to nejen mléčného, ale také masného. Situace byla způsobena nárůstem cen krmiv a energií a přetrvávajícími nízkými výkupními cenami mléka. Za této situace řada chovatelů snižovala stavy svých stád. Jednalo se především o menší chovatele s malými počty dobytka, kteří v Srbsku převládají. Proto majitelé jatek stále častěji hledají zástavový skot v zahraničí a někteří větší chovatelé mléčného skotu plánují rozšíření svých stád a chtějí se více zaměřit na selekci zvířat, aby dosáhli vyšší produktivity výroby ať mléka nebo masa.  I z tohoto důvodu roste zájem o kvalitní českou genetiku zvířat, ale také o české metody a postupy sledování a selekce zvířat. Proto se Ministerstvo zemědělství ĆR ve spolupráci se zastupitelským úřadem České republiky v Bělehradě rozhodlo na říjen připravit seminář o genetice českého skotu, kde vystoupí čeští odborníci na tuto problematiku. Cílem je připomenout a hlavně rozšířit povědomí o kvalitách české genetiky skotu nejen mezi širší odbornou veřejností, ale především mezi jednotlivými chovateli skotu v Srbsku.

CHORVATSKO – zastropovalo ceny vybraných základních potravin

V uplynulém týdnu Chorvatsko představilo vládní opatření na zmírnění dopadů rostoucích cen. Kromě fixace cen elektrické a tepelné energie je součástí těchto opatření také zastropování cen vybraných druhů potravin. Vládním nařízením byly stanoveny maximální maloprodejní ceny a maximální obchodní marže pro vybrané základní potraviny. Jedná se o slunečnicový olej (cca. 2,12 EUR/litr a 5 %), UHT mléko 2,8 % tuku (cca. 0,98 EUR/litr a 5 %), cukr krystal (cca. 1,06 EUR/kg a 1 %), mouka typ 550 (cca. 0,8 EUR/kg a 5 %), mouka typ 400 (cca. 0,84 EUR/kg a 5 %), vepřová plec bezy kosti (cca. 3,32 EUR/kg a 1 %), vepřová krkovice s kostí (cca. 3,32 EUR/kg a 1 %), vepřové mleté maso balené (cca. 4,38 EUR/kg a 1 %) a čerstvé kuře celé (cca. 3,32 EUR/kg a 5 %). Chorvatsko se tak přidalo k řadě dalších zemí západního Balkánu, které již dříve stanovily maximální ceny vybraných základních potravin. Podle chorvatského premiéra Plenkoviće povede zastropování těchto cen ke snížení ceny spotřebního koše o 30 %.