SRBSKO

Vladimír Váňa, Zemědělský diplomat, velvyslanectví ČR v Bělehradě

Mob.:+381  63 388931, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

SRBSKO podepsalo „Dohodu o mechanismech potravinového zabezpečení na západním Balkáně“

Ministři zemědělství Srbska Branislav Nedimović, Severní Makedonie Ljupčo Nikolovski a Albánie Frida Krifca v rámci iniciativy „Open Balkan“ podepsali 2. 9. 2022 za přítomnosti prezidenta Srbska, premiérů Albánie, Severní Makedonie, Černé Hory a předsedy Rady ministrů Bosny a Hercegoviny „Dohodu o mechanismech potravinového zabezpečení na západním Balkáně“. Jejím cílem má být zabránit nedostatku základních zemědělských komodit a potravin na trzích zúčastněných zemí. Dohoda předpokládá vzájemnou výpomoc v případě přerušení zásobovacích řetězců. Pro konkrétní potraviny pocházející ze signatářských zemí budou v souladu s dohodou zrušena veškerá množstevní omezení a opatření ve vzájemném obchodě a bude zároveň zakázán reexport dotčených produktů do třetích zemí. Dohoda se aktuálně vztahuje na: kukuřici, pšenici, špaldu a mouky z nich, mléko a mléčné výrobky, bílý cukr, slunečnicový olej, těstoviny, ovoce, zeleninu a maso. Státy se také zavázaly, že během následujících 90 dní společně zmapují své skladovací kapacity. Dohoda byla podepsána na dobu pěti let a poté bude automaticky prodlužována na roční období, pokud nebude některou ze zemí vypovězena.

SRBSKO řeší problém s nedostatkem UHT mléka s 2,8 % tuku

V těchto dnech se v srbské maloobchodní síti projevil nedostatek litrového balení UHT mléka s 2,8 % tuku, které je nejžádanějším druhem. Výpadek byl způsoben nejen menší produkcí mléka v letních měsících, kdy Srbsko zachvátila vlna veder a snížila se dojivost mléčného skotu, ale také trvale se snižujícími stavy mléčného skotu.  V porovnání se stavem před 10 lety jsou nynější stavy o 55 000 dojnic nižší, a to znamená denně o 700 000 litrů mléka méně. Z důvodu nízké výkupní ceny, která byla donedávna kolem 0,30 EUR, a enormnímu nárůstu cen krmiv se během posledního roku řada chovatelů rozhodla snížit stavy. K určité destabilizaci trhu přispělo i vládní nařízení, které z důvodu dopadu růstu cen základních potravin na obyvatelstvo stanovilo maximální maloobchodní cenu právě pro litrové balení UHT mléka s 2,8 % tuku na 0,97 EUR. Řada mlékáren tak více prodávala své výrobky do zahraničí, nebo dodávala na trh mléka např. s vyšším podílem tuku, u kterých nebyla omezena maximální cena. Na vzniklou situaci srbská vláda reagovala na svém zasedání v úterý 6. 9. 2022, kdy zvýšila maximální maloobchodní cenu UHT mléka na 1,10 EUR za balení jeden litr, stanovila nižší povolenou obchodní marži a zároveň dočasně zakázala vývoz syrového a pasterizovaného mléka. Opatření je v platnosti prozatím do 30. září tohoto roku a zákaz vývozu se nevztahuje na Severní Makedonii a Albánii, se kterými Srbsko podepsalo „Dohodu o mechanismech potravinového zabezpečení na západním Balkáně“.  Lze očekávat, že kromě krátkodobě zvýšené poptávky po mléce (Česká republika do Srbska tradičně dodává především sušené mléko), může do budoucna vzniknout i zvýšená potřeba po obnově stád mléčného skotu. To by mohla být z dlouhodobého hlediska příležitost pro české chovatele mléčného skotu a firmy zabývajícími se dodávkami genetického materiálu.