SRBSKO

Vladimír Váňa, Zemědělský diplomat, velvyslanectví ČR v Bělehradě

Mob.:+381  63 388931, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

SRBSKO – pokračuje v omezování maximálních cen základních potravin

Srbská vláda na svém posledním jednání upravila maximální možné ceny základních potravin pro koncové spotřebitele. Takto je nyní do konce srpna omezena maximální maloobchodní cena u některých kategorií vepřového masa, kde u nejdražší vepřové kýty je maximální maloobchodní cena stanovena na 6,39 EUR/kg.  Je omezena také cena UHT mléka s podílem tuku 2,8 % v balení jeden litr, cena mouky typ T - 400 a T - 500 a také bílý cukr krystal v balení jeden kilogram. U cukru jsou omezeny i výrobní ceny a velkoobchod má stanoveno, že cukr v balení 1 kg, 5 kg a 10 kg musí dodat do maloobchodní sítě do 15 dnů od jeho nákupu od výrobců. Nově byla také stanovena i maximální výrobní a maloobchodní cena neporcovaného kuřecího masa (celé kuře). Cena za kuře tak v maloobchodním prodeji nesmí přesáhnout 2,55 EUR/kg. První omezení cen některých základních potravin byla zavedena již v listopadu loňského roku, kdy ceny začaly skokově růst. Tato omezení mají za cíl snížení dopadů růstu cen na životní standard obyvatel Srbska. Na druhou stranu například omezení cen u masa má negativní vliv na jeho domácí produkci, kde rostou náklady na chov především kvůli růstu cen krmiv. Nahrává to tak dovozu levného masa ze zahraničí. Jenom za první čtyři měsíce tohoto roku dovezlo Srbsko 12 769 tun vepřového masa v hodnotě 27,6 mil. EUR. Zároveň se v Srbsku v prvním kvartálu letošního roku oproti stejnému období loňského roku snížila produkce vepřového masa o 48,2 %, uvedl deník „Novosti“. Tato situace má nepříjemný dopad i na české technologické firmy, které do Srbska dodávají vybavení stájí pro chov prasat, protože byla pozastavena řada projektů na budování nových nebo modernizaci stávajících provozů.

SRBSKO – začíná sklizeň švestek

V těchto dnech byla zahájena sklizeň tradičního srbského ovoce – švestek. Probíhá sklizeň odrůd „Čačanska lepotica“ a „Čačanska rana“ a za řádově deset dní bude zahájena i sklizeň nejrozšířenější odrůdy „Stanley“. Rané odrůdy se letos vykupují v rozmezí 0,09 - 0,13 EUR/kg. U odrůdy „Stanley“, která je více ceněná, se očekává, že letošní cena bude o něco nižší než loňských cca 0,34 EUR/kg. Pěstitelé švestek jsou však spekulacemi ohledně nízkých výkupních cen rozhořčeni, protože jim nepokrývají ani výrobní náklady, a mají obavy, že řada švestek zůstane nesklizena. Podobná situace nastala již u letošní úrody třešní, kdy kvůli nízké výkupní ceně a drahé pracovní síle někteří srbští pěstitelé část úrody nechali napospas přírodě. Odhady nízké výkupní ceny švestek nedávají logiku, protože kvůli nepříznivému počasí, především velkému suchu, se očekává, že letošní úroda bude v porovnání s loňskou úrodou o 20 – 30 % menší. Nižší výkupní cena švestek by naopak mohla být zajímavá pro české firmy, které v Srbsku nakupují jak čerstvé plody, tak zpracované švestky v podobě švestkového destilátu.  V roce 2021 se ze Srbska do České republiky dovezlo 2 tisíce tun švestek za více než 23 mil. Kč a cca 60 tun destilátu za řádově 8,4 mil. Kč.