VELKÁ BRITÁNIE

Paul Wilkins a Tibor Angyal, Místní zástupci ČR pro agro-potravinářství, velvyslanectví ČR v Londýně, tel.: +44 749 533 9811, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.  – komunikace v angličtině

Výbor poslanců britského parlamentu zahájil analýzu potravinového zabezpečení ve Spojeném království

Výbor pro životní prostředí, potraviny a venkov (EFRA) se bude zabývat tím, jaké kroky může britská vláda podniknout na podporu produkce potravin a jejich zabezpečení. Potravinové dodavatelské řetězce ve Spojeném království jsou v poslední době narušovány řadou faktorů, např. dopady pandemie, ruskou agresí vůči Ukrajině, nedostatkem pracovních sil, brexitem a rostoucími cenami energií a hnojiv.

V důsledku toho rostou ve Spojeném království ceny potravin, což ovlivňuje schopnost britských spotřebitelů získat přístup ke zdravým potravinám. Zároveň se objevují otázky,
zda Spojené království produkuje dostatek vlastních potravin.

Analýza bude prověřovat současné příčiny vysokých nákladů na produkci potravin, jejich dopad na dostupnost potravin a politická řešení, která má vláda k dispozici. Bude se také zabývat tím, jak by se potravinové zabezpečení mělo odrazit v připravované strategii využití půdy a co by to mohlo znamenat pro rovnováhu priorit při využití půdy.

Dr. Neil Hudson, poslanec a člen výboru EFRA, uvedl, že pandemie a válka na Ukrajině ostře zvýraznily důležitost problematiky potravinového zabezpečení. „Zemědělci ve Spojeném království se potýkají s rostoucími náklady na pohonné hmoty, energie, hnojiva a krmiva
a po brexitu čelí výzvám v oblastech, jako je například dostupnost pracovních sil. Proto jsem chtěl, aby se náš výbor v této náročné době znovu zabýval potravinovým zabezpečením, abychom mohli vládě předložit doporučení, co můžeme udělat pro posílení naší odolnosti,
ale také jak přispět k řešení hrozící globální potravinové krize.“

Zdroj

 

Dvě třetiny zákazníků ve Velké Británii omezují výdaje za potraviny

Podle nových údajů dvě třetiny britských zákazníků omezují své měsíční výdaje na potraviny, protože inflace se vyšplhala na nejvyšší úroveň za posledních 40 let.

Průzkum společnosti Retail Economics odhalil, že společně s prudce rostoucí inflací 63,4 % britských domácností omezuje výdaje na nákup potravin kvůli rostoucím životním nákladům.

Téměř 90 % domácností se také chystá omezit své volnočasové výdaje, přičemž 74,1 % zákazníků plánuje snížit své výdaje za take-away food (jídlo s sebou). Pravděpodobně také poklesne stravování mimo domov, protože více než 70 % spotřebitelů plánuje omezit výdaje v této oblasti.

Z průzkumu také vyplynulo, že průměrná britská domácnost zaznamenala v červnu 2022
ve srovnání se stejným měsícem loňského roku pokles kupní síly na volnočasové výdaje o 12,1 %, což znamená, že za ně utratí o 135 liber méně.

Po zaplacení nezbytných položek, jako jsou potraviny a pohonné hmoty, se volná hotovost nejméně majetných domácností v červnu 2022 snížila o 15,6 % ve srovnání se stejným měsícem minulého roku.

„Typ inflace, který v současné době pozorujeme, neúměrně dopadá na ekonomicky nejzranitelnější skupiny. Podmínky se však zhoršily i pro průměrné domácnosti," uvedl generální ředitel Retail Economics Richard Lim.

Zdroj