VIETNAM

Luboš Marek, Místní zástupce ČR pro agro-potravinářství, velvyslanectví ČR v Hanoji,

tel: +84 904 099 562, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. / Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Nižší úroda a pokles ceny čaje přináší vietnamským farmářům problémy

Čaj je po desetiletí spolehlivým zdrojem příjmů pro farmáře v hornatých oblastech Vietnamu. Od dubna do června je každý rokem hlavní sezóna sklizně, ale letos farmářům i producentům zisky klesly a hrozí i ztráty.

Kromě nižší sklizně čaje trápí farmáře v provincii Ha Tinh menší poptávka a nižší ceny. Farmářka z provincie Ha Tinh, paní Le Thi Minh Duc, uvedla, že v loňském roce nasbírala kolem 15 tun čerstvého čaje. Čaj třídy C byl vykupován za 6,40 Kč/kg, čaj třídy D za 5,50 Kč/kg a zisk měla po odečtení všech nákladů 30%. Za prvních pět měsíců roku 2022 však sklidila pouze něco přes 4 tuny čaje a prodává ho za 6 Kč/kg (čaj třídy C) a 5 Kč/kg (čaj třídy D). Bude to pravděpodobně znamenat finanční ztrátu, protože investiční náklady jsou mnohem vyšší než v roce 2021."

Pokles prodejní ceny v letošním roce ve výši cca 50 haléřů/kg představuje totiž 10% pokles ceny při menší úrodě a vyšších nákladech (pracovní síla, pesticidy atd.)

Pan Nguyen Hong Sanh, ředitel zpracovatelského závodu čaje Tay Son uvedl, že společnost v současné době nakupuje čaj od přibližně 1 000 farem o celkové rozloze čajových plantáží 330 ha. V roce 2021 nakoupili kolem 4 300 tun čerstvého čaje a během prvních pěti měsíců tohoto roku pouze 1 500 tun. Podle pana Sanhe nejsou rekordně vysoké náklady na hnojivo jedinou příčinou poklesu produkce čaje. Většina čaje pěstovaného v oblasti Huong Son provincie Ha Tinh je čaj LDP2. Ideální teplota je pro tento čajovník mezi 22° a 30° Celsia, ale počasí nebylo letos ideální. Horka, sucha a občas teplota prudce klesla, což čajovníku nedělá dobře.

V prvních měsících letošního roku byl export do zemí západní Afriky a západní Asie menší,
a to mělo za následek pokles nákupní ceny čaje.

Místní úřady farmářům doporučují odložit sklizně a snaží se koordinovat s obchodními firmami prodej čaje nebo investice do hnojiv.

Zdroj: MZe ČR