SRBSKO

Vladimír Váňa, Zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Bělehradě,

Mob.: +420 702 169 425, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

SRBSKO – hostí konferenci WAPA

Ve dnech 3. – 5. 8. 2022  proběhne v Bělehradě konference Prognosfruit, kterou ve spolupráci se srbským sdružením Serbia Does Apples pořádá Světová organizace pěstitelů jablek
a hrušek (WAPA). Na konferenci budou přítomni významní producenti jablek a hrušek a také odborníci na jejich pěstování a následné zpracování. Hlavní program je naplánován na čtvrtek 4. 8. 2022, kdy budou probíhat  jednání o aktuálních trendech v pěstování jablek a jejich dalším zužitkování a zazní také první informace o výhledech na letošní sklizeň. V dalších dnech proběhne návštěva jablečných sadů společnosti ATOS Fructum, která byla jedním z průkopníků moderního sadařství v Srbsku.

Srbsko nyní patří k významným producentům a stále svoji produkci navyšuje. Aktuálně
se pěstují jablka na 27 000 hektarech a pěstitelé s pomocí moderních technologií dosahují výnosů 60 až 80 tun na hektar. Hlavní odrůdy, které se v zemi pěstují, jsou Gala, Braeburn, Golden Delicious, Red Delicious, Granny Smith, Fuji a Jonagold.

Také Česká republika dováží v posledních letech srbská jablka. V loňském roce se do ČR dovezlo přes 200 tun jablek v hodnotě kolem 4 miliónů Kč, v roce 2020 to bylo dokonce 420 tun za více než 8 miliónů Kč.

Konference se pravidelně účastní i zástupci Ovocnářské unie České republiky a je to také příležitost k navázání nových kontaktů i pro firmy obchodující s ovocem.

ČERNÁ HORA – omezení marží u základních potravinářských produktů

Vláda Černé Hory na svém posledním zasedání přijala usnesení, ve kterém dočasně omezuje obchodní marže u základních potravinářských produktů. Jedná se o mouku, cukr, jedlý slunečnicový olej a kuchyňskou sůl. Omezení marží má za cíl zastavit nárůst cen těchto produktů, který má negativní dopad na životní standard černohorských obyvatel. Maximální výše marže je stanovena na 7 % u velkoobchodních cen a 5 % u cen maloobchodních.

 

Zdroj: MZe ČR