ČÍNA

Ondřej Plaček, Zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Pekingu,

Mob.: +420 702 176 276, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Čínští vědci úspěšně zautomatizovali proces klonování prasat

Čínští vědci z fakulty umělé inteligence při Nankai University dosáhli průlomu v technice klonování prasat, když se jim povedlo celý proces za pomoci robotů plně zautomatizovat, čímž byla eliminována potřeba manuálních operací. Výsledkem je také zvýšená úspěšnost procesu, protože roboti jsou schopni operovat s vyšší precizností a nižším rizikem poškození buněk. Za posledních pět let se výzkumníkům díky zvyšování automatizace podařilo zvýšit úspěšnost zdravého vývoje embrya z 21 % na 27,5 %. První sele naklonované roboty se ve stejném ústavu narodilo už v roce 2017, ale část procesu v té době byla ještě závislá na lidských zásazích.

Výsledkem výzkumu by mohl být vývoj automatizovaných sad pro využití firmami a jinými výzkumnými institucemi. Pro Čínu by to znamenalo zvýšení kvality domácích chovů, snížení závislosti na importu chovných prasat a celkově vepřového masa.

 

Zdroj: MZe