LIBANON

Petr Sochor, Zemědělský diplomat, velvyslanectví ČR v Bejrútu,

Mob.: 00961 70 258 310, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Zvýšení ceny chleba ze dne na den o 100%

Vzhledem k tomu, že v tomto týdnu Centrální banka Libanonu nepotvrdila úvěrovou linku ve výši 21 milionů USD na nákup pšenice, potravinová krize v Libanonu se prohloubila a obilné mlýny radikálně snížily objemy zpracované pšenice s cílem udržet alespoň nějaké rezervy. Tím vznikl na trhu markantní deficit pekařských výrobků. I přes vládní ujištění, že dotace na chléb nebude zrušena a výroba se vrátí do standardních objemů, vznikla na trhu panika a spotřebitelé vzali pekárny útokem a během několika hodin vykoupili veškerou produkci. Aktuálně se tzv. bílý arabský chléb prodává v Bejrútu za cenu 1 USD za kilogram. Do dnešního dne se cena dlouhodobě pohybovala na úrovni 0,50 USD za kilogram.

Libanon – sezóna vodních melounů je tu!

Nejlepší období roku pro nákup melounu v Libanonu je mezi koncem května a začátkem června. Kdo by s nadcházejícím létem nemiloval čerstvý vychlazený meloun.

Vzhledem k tomu, že vodní melouny nejsou odolné vůči chladu, znamená to, že s jejich výsadbou je vždy nutné počkat, až se po posledních mrazech oteplí. Melouny se v Libanonu sází nejdříve v dubnu, následně pak koncem srpna. Začátkem podzimu lze očekávat tzv. druhou roční sklizeň. Produkce vodních melounů dosáhla v roce 2021 hodnoty 622 tisíc tun.  Na domácím trhu se cena melounů pohybovala na úrovni od 0,22 USD/kg do 0,25 USD/kg. V roce 2021 se na domácím trhu prodalo z celkové úrody cca 260 tisíc tun, zbytek byl exportován. Po dlouhá léta patří vodní meloun mezi významné exportní položky. Za sledované období od r. 2017 do r. 2021 se export zvýšil o 58 %. Stabilními exportními trhy jsou Katar, SAE, Omán a Kuvajt. Za zmínku stojí fakt, že se Libanon již dlouhá léta pokouší o prodej vodních melounů do EU, zatím však bez úspěchu. Jedinou zemí v Evropě, kam Libanon dokázal melouny v r. 2020 prodat, bylo Bělorusko. Exportní cena vodních melounů v r. 2021 činila 0,47 USD/kg FOB Libanon.

Zdroj: MZe ČR