Praha 16. května (ČTK) - Zdražování surovin podle spolumajitele sítě řemeslných pekáren Zrno Zrnko Ondřeje Kuchaře více vyrovná ceny produktů od velkých výrobců a menších podniků. Se zvyšující se cenou surovin se podle něj musí jeho firma potýkat stejně jako ostatní, mnohem větší podíl na ceně jejích výrobků má lidská práce a technologie. ČTK to řekl dnes při příležitosti otevření páté pobočky společnosti na pražských Vinohradech.

Firma se profiluje jako řemeslná pekárna, která klade důraz na kvalitu. "Výrobky se dělají převážně ručně a z původních surovin, nepoužíváme žádné směsi," řekl Kuchař. Prodejny jsou koncipované jako pekárny a kavárny.

Podnik je vytvořen jako větší pekárna s více prodejnami, která bude zásobovat větší část města než lokální podniky. V současnosti firma zaměstnává 16 pekařů a zhruba 20 lidí na jednotlivých pobočkách.

Řada podniků v Česku se podle Svazu pekařů potýká s vysokými nárůsty cen energií, což může ohrozit i jejich existenci. Zrno Zrnko už podle Kuchaře také muselo zdražovat, očekává ale, že kvůli růstu cen budou muset více zdražovat spíše velké podniky, což může přivést i více zákazníků právě řemeslných pekáren. Dodal, že firma zatím nezaznamenala odliv zákazníků.

U výrobků společnosti mnohem větší podíl z ceny produktů tvoří lidská práce a technologie. Vyrábí například pouze kváskový chléb, který musí kynout 20 hodin ve studeném skladu. "U nás je surovinový náklad v celkové ceně výrobku nižší," uvedl Kuchař.

Zdražení cen plynu společnost zatím tolik nezasáhlo vzhledem k tomu, že má smlouvu do srpna letošního roku. Očekává ale, že se to firmy dotkne podobně jako ostatních.

Svaz pekařů ČR koncem dubna uvedl, že náklady na výrobu pečiva meziročně vzrostly v průměru o 75 procent a řada podniků musela ukončit nebo pozastavit svoji činnost. Už dříve také varoval, že běžný chléb by letos mohl stát až 60 korun.

Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) stouply meziročně ceny potravin o desítky procent, chléb a bílé pečivo stojí zhruba o třetinu více než loni. Konzumní kmínový chléb zdražil podle ČSÚ meziročně o třetinu, kilogram nyní stojí téměř 35 korun. Kilogram pšeničného bílého pečiva se v první polovině dubna prodával za průměrných 60,84 koruny, před rokem za 46,45 koruny.

zaz jw