Praha 28. dubna (ČTK) - Případný výpadek dodávek ruského plynu může podle Potravinářské komory ČR ohrozit výrobu potravin. Problémy mohou mít hlavně pekárny, mlékárny nebo zpracovatelé masa a masných výrobků. Komora to dnes sdělila ČTK v tiskové zprávě. Komora také upozornila na to, že i když do Česka se plyn nekupuje přímo z Ruska, ale přes zprostředkovatele hlavně z Německa, jsou české firmy na ruském plynu závislé. Rusko ve středu zastavilo dodávky plynu do Polska a Bulharska.

Podle společností, které dnes ČTK oslovila, nelze v krátkodobém horizontu plyn nahradit například elektřinou. Například podle Jana Viraga, jednatele středočeské společnosti Agro-V, si drůbežáři neumí představit, jak by mohli bez plynu fungovat. Společnost sice částečně přešla na jiné topné médium pro výkrm drůbeže, porážka se bez něj ale neobejde. Případě přerušení dodávek plynu by pak nejspíše vedlo k ukončení výroby. "Jestliže drůbež neporazíme, nebudeme ji ani nasazovat," uvedl pro ČTK. Upozornil na to, že plyn je potřeba i například na výrobu krmných směsí. Pokud by se Česko mělo zbavit závislosti na ruském plynu, mohlo by k tomu dojít až během několika let, dodal.

Bez plynu se neobejdou ani firmy ze skupiny Agrofert. Klíčový je hlavně pro výrobu hnojiv jeho firem v Německu a na Slovensku, bez kterých nejsou zemědělci schopní vypěstovat dostatek potravin, sdělila ČTK mluvčí holdingu Lucie Bukovanská. "Plyn využíváme i v zemědělství, tam hlavně k sušení komodit a v potravinářských firmách jako základní zdroj pro výrobu tepla. Oba tyto segmenty nebudou schopné bez dodávek plynu fungovat a rychlé náhradní řešení neexistuje. V krátkodobém horizontu plyn určitě nahradit nejde," uvedla.

Společnost podle ní hledá alternativy k využití plynu, ty se ale neobejdou bez investic, které nelze realizovat dříve než za rok, a ani tak nelze plyn nahradit ze 100 procent. "Náhrada plynu je nejsnazší v zásobování obyvatelstva teplem. Jsou dostupné systémy jako tepelná čerpadla, fotovoltaické panely, které se dají instalovat na většinu nemovitostí. Přispělo by to k razantnímu snížení celkové spotřeby plynu a jeho využití v průmyslových oborech," doplnila Bukovanská.

"Bez plynu bychom byli nuceni zastavit výrobu stejně jako řada dalších potravinářských podniků, což je z hlediska zabezpečení zásobování obyvatelstva nemyslitelné. Proto je nezbytné, aby byli potravináři zařazeni mezi prioritní odběratele, aby v případě krize mohli odebírat nezbytné minimum plynu na zajištění výroby a dodávek potravin obyvatelům," sdělil ČTK ředitel společnosti Nestlé pro korporátní záležitosti Vratislav Janda.

Na případné vypnutí dodávek plynu se už před několik týdny začal připravovat majitel pražské společnosti Pekárna Kabát Richard Kabát. "Máme všechny pece na plyn, když ho vypnou, nevyrobíme ani jeden kus pečiva," řekl. Proto investoval zhruba šest milionů korun do nákupu elektrických pecí, i když je aktuálně firma nijak nevyužije. V pecích na elektřinu lze podle něj vyrobit ale jen zhruba 45 procent produkce. Pokud by došlo k výpadku plynu, přišla by pak společnost, která má 220 zaměstnanců, o polovinu tržeb.

Na dodávkách plynu jsou podle tiskové mluvčí společnosti Pivovary Staropramen Denisy Mylbachrové závislí také čeští výrobci piva. "Náhradní řešení by se hledalo jen velmi složitě. Věříme, že se dodávky plynu podaří vyřešit na úrovni státu, respektive Evropské unie," uvedla.

Na to, že v případě výpadku dodávek plynu hrozí zavírání podniků a nárůst nezaměstnanosti, upozornila ve středu také Hospodářská komora ČR. Vláda by podle komory měla srozumitelně a urychleně informovala o dopadech zastavení dodávek. Kvůli zdrženlivému postoji vlády svolá jednání reprezentantů podnikatelských a zaměstnavatelských organizací. Ministerstvo průmyslu a obchodu ve středu uvedlo, že při kritickém nedostatku plynu by se dodávky zachovaly jen domácnostem a kritické infrastruktuře, například nemocnicím.

zaz mha