ČÍNA

Ondřej Plaček, Zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Pekingu,

Mob.: +420 702 176 276, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Problémy v čínské logistice kvůli covid-19

S tím, jak se Čína potýká s nově se objevujícími ohnisky covid-19, se hromadí problémy v domácí i mezinárodní logistice. Lockdown Šanghaje, který trvá už od 28. března, způsobuje výpadky zásobování v této čínské megapoli a mnohdy znemožňuje firmám přístup k vlastním zásobám. Šanghajský přístav je z hlediska odbavených TEU největším světovým přístavem a v současnosti je nadále v provozu. Hlavním problémem je však nedostatek nákladních vozů a skladovacích kapacit kvůli nuceným uzávěrám skladišť. Některé lodě si raději vybírají jiné přístavy, jako je například blízký přístav Ningbo-Zhoushan. Na řidiče nákladních vozů se vztahují protiepidemická opatření, která výrazně omezují možnosti jejich pohybu, nákladní silniční doprava v Šanghaji z tohoto důvodu údajně poklesla o 40-50 %. Mnozí řidiči nejsou ochotni obsluhovat rizikové lokality z důvodu hrozících karantén, mnozí farmáři v severovýchodní provincii Jilin díky tomu měli problém zajistit si potřebné množství hnojiv, osiv a pesticidů pro jarní setbu.

Čínské úřady také varují před nákupem produktů ze zahraničí, kvůli údajnému riziku přenosu covid-19 prostřednictvím obalových materiálů. Výskyt nákazy mezi pracovníky v logistice ve středu vedl k úplnému zastavení dovážkových a kurýrních služeb v celé provincii Shanxi. Vysoce nakažlivý omikron představuje velkou výzvu pro čínskou politiku nulové tolerance výskytu covid-19, do budoucna tedy hrozí další výrazné výpadky v čínské logistice.

Autor: MZe ČR