Evropská komise zveřejnila dne 11/02/2025 Sdělení Komise k rozpočtu EU pro období 2028 – 2034 nazvané „Cesta k příštímu víceletému finančnímu rámci“ (rozpočet Evropské Unie). Komise ve Sdělení nastiňuje klíčové politické a rozpočtové výzvy, které budou určovat podobu příštího víceletého finančního rámce (VFR). Tento dokument bude základem pro diskuse o tom, jak přizpůsobit dlouhodobý rozpočet EU vyvíjejícím se potřebám a prioritám EU (detailněji viz Evropské zpravodajství z 16/02/2025). Předložení návrhu revize Víceletého finančního rámce ze strany Evropské komise je očekáváno v červenci 2025, o rozpočtu rozhodne Evropská rada složená z lídrů členských států EU. Evropský parlament nemá přímo možnost do vyjednávání o evropském rozpočtu zasahovat, na konci ledna 2025 ale zahájil přípravy své zprávy z vlastní iniciativy. Hlavním výborem, který zprávu připravuje, je Výbor Evropského parlamentu pro rozpočet (BUDG), zpravodaji jsou Siegfried Muresan (RO, EPP) a Carla Tavares (PT, S&D). Poradní hlas ale prostřednictvím vlastního dokumentu předloží i celá řada dalších výborů Evropského parlamentu včetně Výboru pro rozvoj (DEVE), Výboru pro rozpočtovou kontrolu (CONT), Výboru pro hospodářský a měnový výbor (ECON), Výboru pro životní prostředí (ENVI), Výboru pro průmysl (ITRE), či Výboru pro zemědělství (AGRI).

Návrh zprávy Výboru BUDG byl předložen už v závěru ledna 2025 (zde), nastiňuje vizi Víceletého finančního rámce po roce 2027 a zdůrazňuje potřebu moderního, flexibilního a strategicky zaměřeného rozpočtu EU. V oblasti zemědělství a potravin zpráva důrazně potvrzuje význam společné zemědělské politiky (SZP) jako zásadní pro zajištění potravin, ochranu klimatu a biologické rozmanitosti a živobytí na venkově. Vyzývá k odpovídajícímu financování SZP v příštím víceletém finančním rámci a zdůrazňuje podporu pro malé a mladé zemědělce a propojení zemědělství se strategickou samostatností a odolností EU. Zpráva nepřímo odmítá myšlenku Komise sloučit všechny programy EU do 27 národních finančních plánů – přístup „jednoho fondu“ (viz Evropské zpravodajství z 13/10/2024) – a varuje, že takový krok by ohrozil společné politiky EU, jako je SZP. Parlament sice podporuje zjednodušení a flexibilitu, ale trvá na zachování jasných a samostatných programů s řádným dohledem a odmítá neprůhledné slučování, jako je NDICI. Zdůrazňuje potřebu zachovat kontrolu na úrovni EU, sdílené řízení a přidanou hodnotu společných politik. Stručně řečeno, Parlament podporuje silnou a dobře financovanou SZP a je proti finanční restrukturalizaci, která by mohla oslabit společné priority EU nebo přesunout příliš velkou kontrolu na národní vlády. K návrhu stanoviska byla předložena řada pozměňovacích návrhů, hlasování ve Výboru o návrhu zprávy z vlastní iniciativy je naplánováno na 22-24/04/2025, následně by zpráva měla být postoupena hlasování plénu Evropského parlamentu, a to v týdnu po 05/05/2025.

Výbor EP pro zemědělství a rozvoj venkova (COMAGRI) hlasoval o svém stanovisku dne 27/03/2025. V původním návrhu zprávy zpravodaje COMAGRI Stefana Bonacciniho (IT, S&D) Bonaccini důrazně hájí SZP a výslovně odmítá myšlenku „jednotného fondu“ pro každý členský stát, který by centralizoval financování do národních plánů. Výbor trvá na tom, že SZP musí zůstat samostatnou a vyčleněnou politikou na úrovni EU, a uvádí rizika, že by to mohlo ohrozit strategické priority, potravinovou bezpečnost a rovné podmínky v celé EU. Kritizuje návrh Komise – nastíněný v jejím sdělení z února 2025 – zrušit SZP jako samostatnou rozpočtovou položku a požaduje, aby si Parlament zachoval silnou roli při přidělování finančních prostředků. Několik pozměňovacích návrhů zdůrazňuje nebezpečí zestátnění politik EU, které by narušilo jejich společnou povahu, oslabilo demokratický dohled a narušilo jistotu financování pro zemědělce. Výbor požaduje výrazné navýšení finančních prostředků na řešení inflace, rostoucích nákladů na vstupy, nestability trhu a geopolitických otřesů, jako je válka na Ukrajině. Navrhuje indexovat rozpočet SZP podle inflace, posílit zemědělskou krizovou rezervu a zajistit dostatečné prostředky na rozvoj venkova. Zazněla také podpora obnovení financování SZP na historické poměry HDP a zachování dvoupilířové struktury politiky. Stanovisko rovněž zdůrazňuje zásadní úlohu SZP při zajišťování potravinové bezpečnosti, strategické autonomie, přizpůsobování se klimatu a soudržnosti venkova. Uznává výzvy v oblasti životního prostředí, ale upozorňuje, že novým ekologickým závazkům musí odpovídat financování. Zpráva byla odhlasována dne 27/03/2025, a to poměrem hlasů 33 pro, 12 se zdrželo, 0 europoslanců bylo proti. Zpráva doznala určitých změn, schváleny byly některé kompromisní pozměňovací i „obyčejné“ pozměňovací návrhy, konsolidované znění schváleného textu zatím není k dispozici.

Ostatní výbory, které doposud předložily pozměňovací návrhy a svá stanoviska, v převážné většině rovněž odmítají narušení jednoty Společné zemědělské politiky a dalších klíčových politik EU včetně koheze.

Více informací zde.