Komisař pro zemědělství a potraviny Christophe Hansen diskutoval dne 24/03/2025 během Rady ministrů zemědělství s delegacemi členských států o Vizi pro zemědělství a potraviny, kterou Evropská komise předložila dne 19/02/2025. Hansen během jednání zdůraznil, že zemědělství, rybolov a potravinářství mají zásadní význam pro potravinovou suverenitu Evropy, stejně jako pro její ekonomiku, bezpečnost a strategickou autonomii. Podle Hansena je toto nyní oficiálním postojem Evropské komise, který jasně ukazuje na změnu narativu nové Komisi oproti předchozím pěti letům. Hansen vyzdvihl roli zemědělství ve venkovských oblastech a zdůraznil, že je potřeba zachovat všechny typy a velikosti zemědělských podniků. Komisař rovněž doplnil, že evropské zemědělství musí být atraktivní, konkurenceschopné, odolné, spravedlivé a postavené na dialogu a partnerství mezi zemědělci a dalšími účastníky potravinového řetězce. Zemědělství musí být hnané inovacemi, znalostmi a výzkumem. Hansen se rovněž věnoval otázce rozpočtu, který bude pro novou SZP zásadní, podpořil vytvoření účelového a přiměřeného rozpočtu pro SZP. V souladu s Vizí také zopakoval, že zemědělci nesmí být nuceni prodávat své produkty za podvýrobní náklady a v tomto kontextu doplnil informaci o plánovaném přezkumu směrnice o nekalých obchodních praktikách. Detailnější plán implementace jednotlivých cílů Vize by měl být ze strany Evropské komise podle komisaře Hansena představen „velmi brzy“.
Ministři zemědělství během jednání Vizi obecně podpořili, uvítali její důraz na zemědělství a potravinářství jakožto strategická odvětví. Řada ministrů ale poznamenala, že Vize nezahrnuje podrobnosti o financování Společné zemědělské politiky v rámci Víceletého finančního rámce.
Během diskuse ministrů zaznělo:
- Španělsko: Španělský ministr zemědělství Luis Planas vyzval k zachování financování Společné zemědělské politiky (SZP) i při zvyšování výdajů na obranu. Zdůraznil, že nelze volit mezi zbraněmi a potravinami, ale je nutné zajistit obranu, energetickou autonomii i potravinovou bezpečnost Evropy. Také apeloval na rychlé předložení návrhu na zákaz prodeje zemědělských produktů pod výrobními náklady (zde).
- Portugalsko: zástupce rovněž vyzval k zajištění odpovídajícího financování pro SZP, podpořil zachování dvoupilířové struktury SZP a vyzval ke změně regulačního rámce tak, aby byla SZP založena spíše na pobídkách.
- Švédsko: zástupce Vizi uvítal, rád by ale viděl větší důraz na inovace v potravinářském průmyslu. Podpořil zájem Komise o zjednodušení SZP, přístup v oblasti výzkumu a inovací by měl být více koordinovaný.
- Itálie: Itálie vyzvala k silné SZP s odděleným rozpočtem a odpovídajícími zdroji, k podpoře mladých zemědělců, k zajištění reciprocity v obchodních vztazách a k zajištění spravedlivého příjmu pro zemědělce.
- Německo: zástupce upozornil na velmi malý prostor v oblasti možností dosahování reciprocity v obchodních vztazích a vyjádřil politování nad tím, že Komise ve Vizi dostatečně nereflektovala budoucí rozšíření EU.
- Finsko: zemědělci potřebují jasný a stabilní politický rámec, podpořila přesun k pobídkám pro zemědělce, spíše než k regulacím.
- Rakousko: zástupce podpořil zachování jednoty SZP se samostatným rozpočtem a dostatečným financování, aby bylo možné zajistit potravinové zabezpečení.