Evropská komise předložila dne 26/03/2025 Sdělení o strategii Evropské unie pro připravenost, komplexní plán, jehož cílem je posílit schopnost EU reagovat na krize a vznikající hrozby. Tato iniciativa je reakcí na stále složitější rizikové prostředí, včetně geopolitického napětí, hrozeb v oblasti kybernetické bezpečnosti, dezinformací, změny klimatu a přírodních katastrof. Strategie zavádí 30 klíčových opatření a podrobný akční plán s cílem zlepšit celkovou připravenost EU, stanovit minimální standardy a podpořit kulturu „připravenosti od základu“ ve všech politikách EU.
Strategie Unie pro připravenost je navržena tak, aby doplňovala úsilí jednotlivých států a zároveň využívala přidanou hodnotu kolektivních opatření EU. Jejím cílem je chránit základní společenské funkce, podporovat připravenost obyvatelstva, zlepšovat koordinaci v krizových situacích a posilovat civilně-vojenskou i veřejně-soukromou spolupráci. Jádrem strategie je zajistit, aby EU byla lépe vybavena pro prevenci, předvídání a reakci na budoucí narušení.
Hlavním cílem strategie je ochrana základních společenských funkcí. Komise navrhuje vypracovat minimální kritéria připravenosti pro životně důležité služby, jako jsou nemocnice, školy, telekomunikace a doprava. Plánuje také zvýšit odolnost EU vůči událostem souvisejícím s klimatem prostřednictvím lepšího přizpůsobení se klimatu a zajištění přístupu k přírodním zdrojům, zejména vodě. Evropská strategie odolnosti vůči vodě, která má být přijata do konce května, se bude zabývat dlouhodobou bezpečností vody a riziky souvisejícími s vodou, přičemž se zaměří na podporu řešení založených na přírodě.
Významnou součástí strategie je vytvoření celoevropského systému vytváření zásob. Ten sloučí současné sektorové rezervy do jednotného rámce a rozšíří pokrytí o kritické materiály, zdravotnické potřeby, energetické vybavení, nouzové přístřeší a případně i potraviny a vodu. Komise klade důraz na kombinaci centrálně řízených rezerv na úrovni EU s příspěvky členských států, podporovaných partnerstvími veřejného a soukromého sektoru, aby byla zajištěna škálovatelnost a nákladová efektivita. Zdůrazňuje se rovněž význam zabezpečení vody, půdy a dalších ekosystémových zdrojů vzhledem k jejich hospodářskému významu a zranitelnosti vůči narušení.
Na společenské úrovni se Komise snaží podpořit připravenost obyvatelstva tím, že domácnosti vybízí, aby si udržovaly základní nouzové zásoby alespoň na 72 hodin, včetně potravin, vody a léků. Na podporu tohoto cíle vydá EU pokyny pro členské státy a poskytne veřejnosti informace prostřednictvím nové online platformy, která bude přizpůsobena tak, aby pomohla občanům a cestovatelům porozumět různým rizikům a připravit se na ně. Mezi další opatření patří začlenění vzdělávání o připravenosti do školních osnov a zavedení každoročního Dne připravenosti EU.
Pro zlepšení koordinace v krizových situacích navrhuje strategie vytvoření krizového centra EU, které by posílilo integraci stávajících struktur EU pro mimořádné události. Podporuje také pravidelné pořádání cvičení připravenosti v rámci celé EU za účasti ozbrojených sil, civilní ochrany, zdravotnických služeb, policie a dalších reagujících složek s cílem vybudovat společnou operační připravenost.
Významné místo ve strategii zaujímá spolupráce veřejného a soukromého sektoru. Bude vytvořena nová pracovní skupina pro připravenost, která bude koordinovat činnost s partnery z průmyslu. S podniky budou vytvořeny protokoly pro mimořádné situace, které zajistí rychlý přístup k základnímu zboží a službám, podpoří kontinuitu kritických výrobních linek a sníží zranitelnost dodavatelských řetězců. Komise rovněž zdůrazňuje, že zemědělství, rybolov a průmysl hrají klíčovou roli při zachování základních společenských funkcí a měly by být začleněny do plánování připravenosti.
Pokud jde o potravinovou bezpečnost, strategie uznává zemědělství jako záležitost strategického zájmu. Občané jsou vybízeni k udržování nouzových zásob potravin na úrovni domácností, zatímco na vnitrostátní úrovni a na úrovni EU bude Komise spolupracovat s členskými státy na určení odvětví, která mohou vyžadovat další opatření. Celoevropská strategie vytváření zásob by mohla zahrnovat zemědělsko-potravinářské produkty, i když její provádění bude vyžadovat pečlivé zvážení, aby se zabránilo narušení trhu a řešily se otázky nákladů a rychlé zkázy.
Strategie rovněž nastiňuje plány na posílení předvídavosti a předvídání rizik. Bude vypracováno komplexní hodnocení rizik a hrozeb na úrovni EU s cílem identifikovat a zmírnit nové výzvy, jako jsou hybridní hrozby a environmentální rizika. Iniciativa rovněž usnadní investice dvojího užití, které budou přínosem jak pro civilní, tak pro obranný sektor.
V neposlední řadě strategie klade důraz na vnější spolupráci, zejména se strategickými partnery, jako je NATO. Mezi oblasti společného zájmu patří vojenská mobilita, propojení klimatu a bezpečnosti, kybernetická odolnost, vesmír a nové technologie. To odráží širší cíl Komise sladit vnitřní připravenost s globální bezpečnostní dynamikou.
Konsolidací těchto různých prvků usiluje strategie Evropské unie pro připravenost o vytvoření odolného, koordinovaného a proaktivního evropského přístupu k řešení krizí. Radě a Evropskému parlamentu bude poskytováno pravidelné monitorování a aktualizace s cílem zajistit účinné provádění strategie a jejích 30 klíčových opatření, kterými jsou:
- Vypracovat komplexní posouzení rizik a hrozeb v EU
- Vytvořit „krizový přehled“ pro osoby s rozhodovací pravomocí
- Posílit Koordinační středisko pro reakci na mimořádné události (ERCC)
- Vytvořit katalog EU pro školení a platformu pro získávání zkušeností
- Zřídit vládní službu EU pro pozorování Země (EOGS)
- Začlenit koncepční připravenost do politik a opatření EU
- Přijmout minimální požadavky na připravenost
- Revidovat mechanismus civilní ochrany Unie
- Navrhnout strategii EU pro vytváření zásob
- Navrhnout plán adaptace na změnu klimatu
- Zajistit zásobování vodou a dalšími kritickými přírodními zdroji
- Zlepšit systémy včasného varování
- Zvýšit informovanost o rizicích a hrozbách
- Vypracovat pokyny k dosažení soběstačnosti obyvatelstva na minimálně 72 hodin
- Zahrnout připravenost do školních vzdělávacích programů a školení pedagogických pracovníků
- Podporovat připravenost v programech pro mládež
- Přilákat talenty k posílení připravenosti EU
- Zřídit veřejně-soukromou pracovní skupinu pro připravenost
- Vypracovat veřejno-soukromé protokoly pro mimořádné události
- Revidovat rámec pro zadávání veřejných zakázek
- Zřídit Evropské odborné středisko pro bezpečnost výzkumu
- Vytvořit komplexní civilně-vojenská opatření v oblasti připravenosti
- Vypracovat normy pro civilně-vojenské plánování a investice dvojího užití
- Organizovat pravidelná cvičení EU na podporu komplexní připravenosti
- zřídit krizové koordinační centrum EU
- Posílit rescEU – rezervu kapacit pro reakci na úrovni EU
- Posílit vzájemnou odolnost s kandidátskými zeměmi
- Začlenit připravenost a odolnost do dvoustranných partnerství a mnohostranných institucí
- Začlenit připravenost a odolnost do spolupráce s NATO
- Rozvíjet vzájemnou odolnost prostřednictvím vnějších hospodářských a rozvojových politik