Evropská komise, která se ujala mandátu v prosinci 2024, se zavázala v prvním pololetí roku 2025 předložit Water Resilience Strategy – Evropskou strategii pro vodohospodářskou odolnost. Strategie by měla být zveřejněna ve druhém čtvrtletí 2025, přesné datum zatím není známo. Výbor Evropského parlamentu pro životní prostředí, klima a bezpečnost potravin (COMENVI) připravuje zprávu z vlastní iniciativy k Evropské strategii pro vodohospodářskou odolnost, která by měla sloužit jako inspirace pro Evropskou komisi, až bude Strategii předkládat. Zpravodajem COMENVI pro zprávu z vlastní iniciativy je Thomas Bajada (MT, S&D), který návrh zprávy COMENVI předložil dne 29/01/2025 (detailněji viz Evropské zpravodajství z 09/03/2025). Návrh by měl být schválen ve Výboru COMENVI v dubnu 2025, následně bude předložen k hlasování plénu Evropského parlamentu předběžně v týdnu po 05/05/2025.
Názorové stanovisko připravil i Výbor EP pro zemědělství a rozvoj venkova (COMAGRI), ve kterém na dokumentu pracoval slovenský europoslanec Michal Wiezik (Renew). Návrh pozice COMAGRI byl hlasován a schválen ve Výboru COMAGRI dne 27/03/2025. Původní návrh stanoviska Michala Wiezika zaujímal poměrně kritický postoj k současným zemědělským postupům a zdůrazňoval, že zemědělství je hlavním zdrojem tlaku na vodu, znečištění a neudržitelných odběrů. Zdůrazňoval regulační přístupy, včetně uplatňování zásady „znečišťovatel platí“, přísnější kontroly využívání vody a začlenění podmínek týkajících se vody do rámce SZP a státní podpory po roce 2027. Konečný kompromis přijatý v rámci COMAGRI zaznamenal řadu ústupků ve prospěch zemědělského sektoru. Uznává, že zemědělství využívá vodu, ale zároveň uznává, že toto odvětví je vystaveno suchu a že hraje důležitou roli v produkci potravin a soudržnosti venkova. Text přechází od regulačního důrazu ke kombinované strategii, která zahrnuje podpůrná opatření, technickou pomoc a financování. Pokud jde o SZP, původní text navrhoval přísnější podmíněnost spojenou s vodou, zatímco přijaté kompromisy zdůrazňují zahrnutí odolnosti vodohospodářských systémů do SZP, dodatečné financování mimo SZP a potřebu zjednodušení přístupu k podpoře zavlažování. Výslovně jsou podporovány investice do zavlažovacích systémů, zatímco původní návrh byl ohledně přínosů efektivity zavlažování opatrnější. Pokud jde o znečištění a používání pesticidů, Wiezikův návrh se zaměřil na dopad intenzivního zemědělství na životní prostředí, včetně znečištění PFAS a dusičnany. Přijatá pozice tyto obavy zachovává, ale zavádí odkazy na úsilí vedené zemědělci, potřebu životaschopných alternativ a spolupráci při vývoji produktů. Původní text výrazně podporoval agrolesnictví a systémy s nízkými vstupy, potenciálně na úkor konvenčního zemědělství. Nové stanovisko zachovává podporu těchto systémů, ale v širším rámci, který zahrnuje konvenční modely, inovace a přístupy založené na technologiích, jako jsou NGT. Výsledná pozice byla schválena poměrem hlasů 31 pro, 7 proti, 4 europoslanci se zdrželi. Pro hlasoval český europoslanec Ondřej Krutílek (zastupoval nepřítomnou Veroniku Vrecionovou, ECR), zdrželi se Tomáš Kubín (CZ, PfE) a Ivan David (CZ, ESN). Navzdory řadě změnám Michal Wiezik (SK, Renew) hlasoval rovněž pro kompromisní pozici.
Komisařka pro životní prostředí Jessika Roswall uspořádala v uplynulém týdnu tři kulaté stoly na vysoké úrovni k projednání budoucí strategie EU pro vodohospodářskou odolnost. Kulaté stoly byly zaměřeny na Vodu, zemědělství a potravinový řetězec (25/03/2025), Vodu a průmysl (27/03/2025) a Vodu a finance (28/03/2025).