Komisař pro zemědělství a potraviny Christophe Hansen představil dne 24/02/2025 během zasedání Rady ministrů ministrům zemědělství členských států Evropské Unie Vizi pro zemědělství a potraviny, kterou Evropská komise vydala dne 19/02/2025. S ohledem na to, že byla Vize představena teprve 5 dní po zveřejnění, zařadí polské předsednictví téma na agendu Rady ještě jednou, aby byla umožněna řádná diskuse ministrů nad všemi detaily i aspekty Vize. Diskuse k Vizi by měla být zařazena na program jednání Rady ministrů dne 24/03/2025. Hansen dne 24/02/2025 uvedl, že Vize pro zemědělství a potraviny je základním dokumentem pro navigaci činností Evropské komise v oblasti zemědělského a potravinářského sektoru. Podle Hansena je Vize výzvou k průběžnému dialogu, řešení EU musí odpovídat realitě. Evropští ministři zemědělství v rámci první debaty obecně Vizi podpořili, mnozí ale zdůraznili potřebu zachovat současnou SZP s posíleným rozpočtem.
Detailněji:
- Španělsko – španělský ministr dokument označil za pozitivní a konstruktivní, některé aspekty ale budou muset být více a detailněji rozpracovány. Podpořil zaměření na potravinové řetězce, stabilitu SZP i reciprocitu v obchodních vztazích.
- Portugalsko – ministr zdůraznil, že rozpočet musí být schopen reagovat na výzvy a požadavky Evropské komise. Je třeba mít k dispozici odpovídající zdroje, pokud chceme zvýšit příjmy či podpořit generační obměnu.
- Itálie – ministr uvítal podporu potravinové suverenity a potravinové bezpečnosti v Evropské Unii, podpořil reciprocitu v obchodních vztazích i zajištění dostatečného příjmu zemědělců a odpovídajícího rozpočtu pro SZP.
- Finsko – delegace vyzvala k zajištění silného rámce pro SZP, včetně silné podpory pro citlivé komodity (vázané podpory), investiční podpory, podpory na welfare zvířat a poradenské služby. SZP by měla být založena spíše na pobídkách pro zemědělce než na direktivě.
- Lotyšsko – SZP musí být zachována jako samostatná politika s minimálně současnou úrovní celkového financování a se dvěma samostatnými pilíři. Musí dojít k dokončení procesu externí konvergence přímých plateb.
- Německo – podpořilo základní směřování Vize zaměřené na konkurenceschopné, odolné a sociálně odpovědné zemědělství a potravinářství. Potravinová bezpečnost a ochrana biologické rozmanitosti a konkurenceschopnost musí být vnímány jako propojené, musí být posilovány stejnou měrou.
- Francie – uvítala důraz na potravinovou suverenitu a strategickou autonomii zemědělství i reciprocitu v obchodních vztazích. Vyzvala k zajištění silného rozpočtu pro SZP.
- Belgie – zástupci podpořili zjednodušení SZP, zdůraznili ale, že ve Vizi chybí odkaz na regionální specifika, pokud jde o budoucí podobu SZP.
- Maďarsko – zástupci podpořili reciprocitu v obchodních vztazích i podporu malých zemědělců a generační obnovy. SZP ale musí zůstat samostatnou politikou s vlastním rozpočtem.
- Česko – český ministr zemědělství označil Vizi za začátek nové cesty k tomu, aby se EU v zemědělství a potravinářství dostala tam, kam potřebuje. Podle Marka Výborného je potřeba zajistit strategickou bezpečnost tohoto odvětví pro celou EU, je potřeba odstranit nadměrnou regulaci a administrativní zátěž, protože ta brání investicím do podniků. SZP musí být nadále řádně financována, musí být také nezávislá na způsobu, jakým je financována. Rozpracování by si zasloužila část věnovaná potravinářskému sektoru.
- Slovensko – státní tajemník Vladimír Vnuk uvedl, že v textu chybí potřeba řešit externí konvergenci přímých plateb, mělo by také dojít k rozšíření rezervního fondu pro krizové situace. Rovněž podpořil rozpracování Vize tak, aby byla zaměřena i na zpracovatele a potravinářský průmysl. Slovensko rovněž upozornilo na špatné zacházení s loveckými psy, včetně jejich opouštění či zabíjení po skončení lovecké sezóny. Evropská komise uznala problém, ale uvedla, že současná legislativa řeší pouze chov a prodej, nikoliv odpovědnost soukromých majitelů. Ochrana loveckých psů tak zůstává na jednotlivých členských státech.
- Irsko – podpořilo robustní a plně financovanou SZP.
- Chorvatsko – podpořilo stabilní a předvídatelný rámec SZP při zachování současné dvoupilířové struktury SZP a financování SZP ze samostatného rozpočtu.
- Estonsko – delegace podpořila zachování SZP jakožto samostatné politiky s odpovídajícím rozpočtem.
- Bulharsko – podpořilo plnou externí konvergenci přímých plateb.
- Nizozemí – budoucí SZP musí být přizpůsobena národním a regionálním potřebám a musí zohledňovat potřeby odvětví, včetně vědy a výzkumu.
- Rumunsko – SZP musí mít samostatný odpovídající rozpočet se zjednodušenými pravidly.
Více informací zde.