Evropská Unie od roku 2018 zakázala venkovní používání tří neonikotinoidů – thiamethoxamu, klothianidinu a imidaklopridu – protože tyto insekticidy byly uznány Evropským úřadem pro bezpečnost potravin (EFSA) jako škodlivé pro nervový systém opylujícího hmyzu, jako jsou včely. Členské státy ale i po tomto zákazu udělovaly řadu mimořádných povolení pro použití neonikotinoidů.
Soudní dvůr Evropské Unie rozhodl dne 19/01/2023, že členské státy nemohou vydávat mimořádná povolení pro použití zakázaných neonikotinoidů na ošetření semen cukrové řepy. Rozhodnutí se týkalo šesti vydaných mimořádných povolení v Belgii, o jejichž anulaci požádaly organizace Pesticide Action Network (PAN) a Nature & Progrès Belgium u Belgického správního soudu. Případ byl následně postoupen Soudnímu dvoru EU, který rozhodl, že ošetření osiv nespadá mezi nouzové situace pro ochranu rostlin a vyzval všechny členské státy k využití jakýchkoli jiných metod ochrany rostlin před těmi chemickými. Evropské zemědělské organizace Copa-Cogeca, Mezinárodní konfederace evropských pěstitelů cukrové řepy (CIBE) a Evropské sdružení výrobců cukru (CEFS) vyjádřily s rozhodnutím soudu nesouhlas. Zákaz používání neonikotinoidů dle organizací ohrožuje evropský cukrovarnický průmysl a povede k navýšení dovozu cukru ze třetích zemí. Komise poté v reakci na rozhodnutí soudu stáhla žádost směrem k Evropskému úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA) o posouzení oprávněnosti mimořádných povolení pro použití neonikotinoidů u cukrové řepy během vegetačního období 2022 a vyzvala členské státy, které mimořádná povolení udělily i pro rok 2023, aby je stáhly. Evropská komise v návaznosti na rozhodnutí Soudního dvora v květnu 2024 aktualizovala své pokyny pro nouzová povolení, podpořila zpřísnění pravidel pro nouzové používání látek zakázaných v Evropské Unii. Členské státy by měly podle aktualizovaných vodítek udělit povolení pro mimořádné situace pouze tehdy, pokud jejich důkladné posouzení všech relevantních faktorů obdržené žádosti jasně prokáže, že jsou splněny požadavky článku 53, tedy, že škodlivý organismus nelze omezit žádným jiným existujícím způsobem. V textu se rovněž zdůrazňuje, že "důkazní břemeno" nese žadatel o mimořádné povolení, kterým jsou zemědělská družstva, regionální vlády nebo výrobci pesticidů.
Rumunsko ale nyní podle informací evropských médií porušuje rozhodnutí Soudu i vodítka Evropské komise, podle dostupných informací zůstává Rumunsko jedinou zemí Evropské Unie, která nadále povoluje nouzová použití neonikotinoidů na ochranu rostlin. Aktuálně se Rumunsko chystá udělit nové povolení pro neonikotinoidem thiamethoxamem na ochranu kukuřice a slunečnicových semen, a to na základě tlaku pěstitelů cukrové řepy v boji proti chorobám cukrovky, které se v důsledku klimatické nestability v EU stupňují. Evropská komise vede s Rumunskem dialog, který bude pokračovat i v roce 2025, situaci ale kritizují evropské nevládní environmentální organizace.
Více informací zde.