Předsedkyně Evropské komise převzala dne 09/09/2024 nejnovější, téměř 400-stránkový report Maria Draghi, bývalého prezidenta Evropské centrální banky, k evropské konkurenceschopnosti. Dokument je rozdělen na dvě části, hlavní část zprávy (68 stran) a hloubkovou analýzu a doporučení (328 stran), dostupný je na stránkách Evropské komise pouze v angličtině (zde). Zpráva hovoří o ohrožení konkurenceschopnosti Evropské Unie z důvodu světové soutěže, zejména pokud jde o silnou roli USA nebo Číny. Aby byla Evropská Unie v celosvětovém prostředí konkurenceschopná, bylo by podle zprávy potřeba ročně alokovat prostředky ve výši 800 miliard EUR v investicích. Evropská Unie by měla významně posílit svou světovou pozici, pokud jde o konkurenceschopnost v sektorech energetiky, čistých technologií, obrany či vesmíru.
Sektor energetiky byl vyhodnocen jako nejvíce problematický sektor, pokud jde o konkurenceschopnost, a to s ohledem na vysoké ceny a závislost Evropské Unie na dovozech. Největší příležitostí je podle zprávy snížení závislosti EU na fosilních palivech a posílení energetické bezpečnosti. V oblasti čistých technologií existuje pro EU velký potenciál, EU aktuálně zaostává za USA a Čínou ve vývoji a výrobě těchto technologií. Sektor obrany je spojen s nedostatečným financováním a fragmentovaným průmyslem, podobně jako oblast vesmíru a dat. Celková inovační kapacita EU ztrácí na USA a Čínu, evropský finanční systém není dostatečně rozvinut na adekvátní podporu a rozvoj inovativních společností.
Autoři zprávy nezahrnuli zemědělství nebo potravinářství jako samostatné kapitoly zprávy, sektory jsou ale v dokumentech několikrát zmíněny. V oblasti rozpočtu zpráva uvádí, že Společná zemědělská politika a Kohezní politika stále, navzdory aktuálním problémům, zabírá největší podíl celoevropského rozpočtu. Hlavní tíha financování zemědělské politiky leží podle reportu na bedrech členských států, přičemž SZP stále není dostatečně efektivním nástrojem, pokud jde o řešení problémů s klimatem a životním prostředím. SZP také dlouhodobě čelí kritice kvůli přílišné komplexitě. Komise by proto měla posílit součinnost s členskými státy EU s cílem zajistit, že členské státy budou alokovat dostatečné množství zdrojů na podporu udržitelného zemědělství, a to jak skrze SZP, tak skrze národní schémata financování. Evropská Unie by měla posílit svou roli v oblasti podpory investic do udržitelného zemědělství, a to včetně financování zelených technologií a postupů. Podporováno by mělo být precizní zemědělství, skleníkové systémy, či bioenergie a obnovitelné zdroje energie. Podle zprávy by rovněž mohl být rozšířen seznam oblastí, na které se vztahuje Mechanismus uhlíkového vyrovnání na hranicích (CBAM).
Více informací zde.