• Dne 16. května 2024 se konalo jednání výkonné rady Potravinářské komory ČR i jednání představenstva PK ČR
  • Dne 23. května 2024 se bude konat volební valná hromada Potravinářské komory ČR
  • V květnu 2024 by měla Evropská komise zveřejnit zprávu o provádění směrnice o nekalých obchodních praktikách (UCPD). Očekává se, že zpráva bude vycházet z konzultací se zúčastněnými stranami ke Studii na podporu kontroly účelnosti spotřebitelského práva EU, spolu s vnitrostátními zkušenostmi souvisejícími s prováděním směrnice. Zpráva bude navíc využívat zjištění druhé testovací kampaně provedené Společným výzkumným centrem Evropské komise v letech 2021-2022 týkající se výskytu rozdílů ve složení zdánlivě stejných značkových potravin (dvojí kvalita). Kromě toho je zmínka o dvojí kvalitě také v posledních závěrech Rady (17.-18. dubna 2024) v rámci nové dohody o evropské konkurenceschopnosti vůči Ukrajině, Blízkému východu a Turecku: „18. V zájmu provádění nové evropské dohody o konkurenceschopnosti Evropská rada vyzývá k rozhodnému a rychlému postupu prací na následujících klíčových silách konkurenceschopnosti…. c) řešení nekalých obchodních praktik, jako je dvojí kvalita potravin, které podkopávají důvěru spotřebitelů EU v jednotný trh. V některých členských zemích toto téma příliš nerezonuje. Naopak např. v Rumunsku je dvojí kvalita velmi aktuální a promítá se i do politiky (2024 je v Rumunsku volební rok).
  • FoodDrinkEurope odsouhlasil seznam hlavních politických doporučení v oblasti informování spotřebitele, které chce předložit příštímu evropskému komisaři pro zdraví a bezpečnost potravin. Tento seznam je koncensus dosažený mezi členy FDE. Jde o tato doporučení:
  • Zabránit další fragmentaci jednotného trhu v oblasti informování spotřebitele o potravinách zasazováním se proti neopodstatněným/škodlivým národním iniciativám a/nebo tím, že budou podporována harmonizovaná opatření na úrovni EU.
  • Digitální označování: vyzvat Komisi, aby vypracovala soudržný celoevropský přístup k digitálnímu označování jako doplňkovému prostředku pro poskytování povinných informací o výrobcích spotřebitelům prostřednictvím digitálních prostředků.
  • Nařízení č. 1169/2011 o poskytování informací o potravinách spotřebitelům (FIC): lze zvážit revizi a/nebo zavedení konkrétních technických ustanovení, která by spotřebitelům umožnila přechod k udržitelnější stravě.
  • Zamezit informačnímu přetížení spotřebitelů: v posledním desetiletí bylo zavedeno mnoho nových požadavků na označování potravin a informování spotřebitelů, Evropská komise musí provést komplexní reflexi na úrovni EU, aby se zabránilo informačnímu přetížení a negativnímu dopadu na podniky.
  • Tato doporučení byla zapracována do akčního plánu FoodDrinkEurope pro udržitelné a odolné potravinové systémy, jehož aktualizace bude zveřejněna na výroční akci FoodDrinkEurope v červnu 2024 a stanoví budoucí cíle organizace.
  • Prostřednictvím Hospodářské komory ČR jsme dostali k připomínkám „Návrh nařízení v přenesené pravomoci týkající se Loga EU pro ekologickou produkci – vysvětlení verzí, které lze použít.“. Účelem této iniciativy je objasnit, které verze loga EU pro ekologickou produkci lze používat. Zejména se to týká toho, že negativní formát černé a bílé verze je rovněž povolen.
  • V příloze naleznete dokumenty – EU 42_24 EK Návrh nařízení v přenesené pravomoci – Ares (2024)3125487 a EU 42_24 EK. Příloha v anglickém jazyce ve formátu pdf (bohužel jiný jazyk ani formát není momentálně k dispozici). Případné připomínky zasílejte, prosím, ve formátu Word v českém či anglickém jazyce nejpozději do 22. května 2024 do 12:00 na e-mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. Vzhledem ke krátkému času na zaslání souhrnných připomínek za PK ČR bude na komentáře k návrhu případných připomínek PK ČR pouze několik hodin (22. 5. odpoledne).
  • zasílám Priority Evropské spotřebitelské organizace BEUC pro období 2024 až 2029, které jsou určeny Evropské komisi. Jde o strojový překlad z textu FDE a některé zásadní pasáže jsou zvýrazněny. Prvním tématem je „Food environments“ a cílem podle BEUC je „Vytvořit příznivé potravinové prostředí, v němž je udržitelná a zdravá volba potravin cenově nejdostupnější.“ Tématu „Food environments“ jsme se zatím v rámci výborů nevěnovali, ale domnívám se, že se blíží doba, kdy bude třeba zahájit diskusi o tom, jak se k food environments postavit. Půjde totiž o zásadní koncept, který může velmi ovlivnit produkci, prodej a propagaci potravin.
  • Dotaz k připevněným uzávěrům: "(6) Osoba uvádějící na trh jednorázové plastové obaly uvedené v části A přílohy č. 4 k tomuto zákonu je povinna uvádět na trh tyto obaly pouze tak, že uzávěr nebo víčko vyrobené z plastu zůstane po dobu použití výrobku k určenému účelu připevněno k nádobě. Kovový uzávěr nebo víčko s plastovým těsněním se nepovažuje za vyrobené z plastu.".
    Podle Čl. VIII písm. b) tohoto zákona nabývá ustanovení účinnosti 1. července 2024.
    Ministerstvo nicméně umožní uvádět obaly po tomto datu do oběhu (pokud budou před tímto datem již uvedené na trh) a opatření se bude vztahovat pouze na uvádění nových výrobků na trh. Doprodej tedy bude možný.
  • Ministerstvo zemědělství, Sekce potravinářství, ve spolupráci se Státní veterinární správou (SVS) a Státní zemědělskou a potravinářskou inspekcí (SZPI), vydalo aktualizovanou publikaci: Označování potravin pro spotřebitele Infografiky, 2024.
  • V návaznosti na předchozí informaci k revizi maximálních hodnot vitamínů a minerálních látek v obohacených potravinách uvádím aktuální informace z Ministerstva zemědělství.
  • EK plánuje dokončit práce ke stanovení max. limitů vitamínů a minerálních látek  v doplňcích stravy (DS) a obohacených potravinách (OP) do konce června 2024. Po letních prázdninách by se začaly oslovovat další zúčastněné strany, včetně průmyslu. Uvedený harmonogram je za předpokladu, že vše půjde v pořádku. Ohledně sdílení pracovního dokumentu s dalšími zúčastněnými stranami se dotazovaly i členské státy, zda mohou tak učinit ještě dříve než EK a bylo jim sděleno, že bude lepší vyčkat. Česká republika se zeptala Evropské komise na možnost vypracování dopadové studie, s ohledem na velký dopad, který nová regulace přinese pro výrobce i spotřebitele v EU. EK však neplánuje vypracovávat dopadovou studii k zavedení nové regulace ohledně limitů.
  • Průběžně odpovídáme na novinářské dotazy, tématem rozhlasových a televizních rozhovorů i dalších příspěvků je aktuálně téma cen potravin, sezónní změny cen ovoce a zeleniny, problematika zemědělských protestů v Česku, Green Deal, zvýšená byrokracie pro zemědělce i potravináře, aj.