Profesor Peter Strohschneider, který byl Evropskou komisí pověřen vedením strategického dialogu o budoucnosti evropského zemědělství a potravinářství, už podle informací evropských médií zpracoval první návrh zprávy o strategickém dialogu. Mělo by se zatím jednat pouze o hrubý náčrt v celkové délce 7 stran, návrh by měl být pracovním skupinám strategického dialogu předložen dne 17/05/2024, kolegium komisařů by ho mělo projednat dne 22/05/2024.

Závěrečná zpráva by podle prvotních informací měla být rozdělena do čtyř hlavních částí (mimo ty bude obsahovat i shrnutí a úvod): budoucnost zemědělství v EU, hlavní zásady pro budoucí zemědělské a potravinářské politiky, doporučení s cílem uvedení do praxe a závěry zaměřené na výhled do budoucnosti. Výsledkem by měla být společná vize založená na hlavních projednávaných otázkách – zemědělství, planetární hranice, zemědělsko-potravinářský hodnotový systém, spotřebitelé, venkovské oblasti, odpovědnost společnosti a uznání zemědělství. Dokument by měl podle prvotních informací shrnovat hlavní zásady, které skrze řadu širokých a rozsáhlých prohlášení mají umožnit cestu k udržitelným zemědělsko-potravinářským systémům s tím, že podle návrhu profesora Strohschneidera „obvyklý postup nepřipadá v úvahu“, přičemž náklady na nečinnost budou podle profesora vyšší než náklady na přechod k udržitelnosti.

První návrh v pracovní verzi obsahuje rovněž sekci doporučení, která se zatím skládá z 15 pracovních balíčků vycházejících z doporučení jednotlivých pracovních skupin. Balíčky jsou zaměřené na různá témata – například balíček pro oblast příjmů zemědělských podniků a výrobních faktorů obsahuje odkazy na tržní odměnu, veřejnou podporu, výrobní faktory (půda, přírodní zdroje, práce, kapitál), pracovní sílu, rozmanitost i generační obměnu. Další pracovní balíčky zahrnují přístup k soukromému i veřejnému kapitálu, přístup ke znalostem a technologiím a jejich využívání, precizní zemědělství, šlechtění, hnojiva, pesticidy, stroje, patenty, inovace, živočišnou výrobu nebo ekosystémové služby. Doporučení by se měla týkat i Společné zemědělské politiky, zejména s ohledem na pozitivní externality SZP, účinnost pravidel, sekvestraci uhlíku, agro-ekosystémy, oběhové hospodářství, chov hospodářských zvířat a dobré životní podmínky zvířat, podporu udržitelných zemědělských postupů, poradenství, vzdělávání, ekologické zemědělství i zvyšování udržitelnosti konvenčních zemědělských postupů. Další se budou zabývat rovněž pokrokem směrem k udržitelným potravinovým systémům, a to včetně dostupnosti potravin, cenové dostupnosti potravin, bezpečnosti potravin, udržitelného zadávání veřejných zakázek, podpory zdravého a udržitelného stravování, zdanění, plýtvání potravinami a potravinovými ztrátami. Další oblastí by mělo být lepší fungování potravinového řetězce, který by se měl zabývat cenami potravin, maloobchodem, marketingem, tržní silou v dodavatelském řetězci, transparentností na trhu (označování, tvrzení), reklamou, ochranou spotřebitele, atd.  Jeden z balíčků by se měl také zabývat zemědělsko-potravinářským systémem EU ve světovém kontextu. Do této oblasti by měla spadat konkurenceschopnost, zrcadlové doložky, strategická autonomie, CBAM, cla, daně, odvody, dohody o volném obchodu i pravidla hospodářské soutěže. Kromě výše zmíněného jednání pracovních skupin (17/05/2024) a kolegia komisařů (22/05/2024) je rovněž naplánováno další plenární zasedání organizací, které se strategického dialogu účastní, a to na 11-12/06/2024.