Evropský parlament přijal dne 13/03/2024 v rámci plenárního zasedání svoji pozici k odpadům, a to včetně odpadu potravinového. Rozhodl se v nezměněné podobě přijmout stanovisko Výboru Evropského parlamentu pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin z poloviny února 2024 (detailněji viz Evropské zpravodajství z 18/02/2024). Parlament sice nepodpořil konkrétní povinné redukční cíle pro zemědělskou prvovýrobu, podpořil ale, aby Evropská komise do konce roku 2025 posoudila vhodné úrovně pro stanovení cílů pro snížení veškerého potravinového odpadu z prvovýroby, a to včetně výnosů, které zůstaly nesklizeny, nebo které byly využity v zemědělských podnicích. Evropská komise by zprávu měla doplnit o legislativní návrh pro potravinový odpad a zemědělskou prvovýrobu. Parlament rovněž podpořil posílení cílů pro zpracovatele potravin, a to z Komisí navrhovaných 10 % na 20 %. Do konce roku 2027 by Evropská komise měla vyhodnotit možnost zavedení závazného cíle pro zpracovatele ve výši nejméně 30 %, tohoto cíle by mělo být dosaženo do roku 2035.

Z českých a slovenských europoslanců v rámci závěrečného hlasování stanovisko podpořili Evžen Tošenovský, Alexandr Vondra a Jan Zahradil (všichni ECR), Hynek Blaško (nezařazený), Vladimír Bilčík, Miriam Lexmann, Luděk Niedermayer, Stanislav Polčák, Jiří Pospíšil, Michaela Šojdrová, Ivan Štefanec a Tomáš Zdechovský (všichni EPP), Robert Hajšel (S&D), Dita Charanzová, Martin Hojsík, Jozef Mihál a Michal Wiezik (všichni Renew) a Markéta Gregorová, Marcel Kolaja a Mikuláš Peksa (všichni Zelení). Proti hlasovali Eugen Jurzyca (ECR), Ivan David (I&D), Radka Maxová (S&D) a Kateřina Konečná (Levice). Zdrželi se Veronika Vrecionová (ECR), Monika Beňová, Miroslav Radačovský, Katarina Roth Nevedalová a Milan Uhrík (všichni nezařazení) a Martin Hlaváček, Ondřej Knotek a Ondřej Kovařík (všichni Renew). Peter Pollák, Martina Dlabajová a Lucia Ďuriš Nicholsonová se hlasování neúčastnili. Závěrečná zpráva byla přijata poměrem hlasů 514 pro, 20 proti, 91 europoslanců se zdrželo.

Členské státy v Radě EU nadále pokračují ve vyjednáváních o vlastním stanovisku k potravinovému odpadu, belgické předsednictví by rádo dosáhlo Obecného přístupu Rady do konce června 2024. Trialogy budou moci být zahájeny až v druhé polovině letošního roku, poté, co zahájí činnost nový Evropský parlament, který vzejde z červnových evropských voleb.

Více informací zdezde a zde.