Výbor Evropského parlamentu pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin (COMENVI) přijal dne 11/03/2024 své stanovisko k monitoringu zdraví půdy. Stanovisko bylo schváleno poměrem hlasů 42 pro, 26 proti, 14 europoslanců se zdrželo. Zpravodajem byl slovenský europoslanec Martin Hojsík (Renew). Podle nových pravidel by členské státy musely sledovat a hodnotit stav všech půd na svém území. Země by musely zajistit tři různé úrovně monitorování půdy, aby poskytly prostor těm, kteří chtějí zavést komplexnější systémy. Členové výboru COMENVI rovněž podpořili zavedení systému, podle kterého by členské státy musely do deseti let zlepšit kriticky degradované půdy na degradované půdy, zatímco do šesti let by musely degradované půdy zlepšit na mírný ekologický stav a půdy se středním ekologickým stavem na dobrý ekologický stav. Europoslanci rovněž podpořili vypracování veřejného seznamu kontaminovaných a potenciálně kontaminovaných lokalit, a to nejpozději do čtyř let od vstupu zákona o monitorování půdy v platnost. Členské státy budou muset posoudit a vyčistit místa s kontaminovanou půdou, která představují nepřijatelné riziko pro lidské zdraví a životní prostředí. Náklady ponesou ti, kdo jsou za kontaminaci odpovědní.

V rámci závěrečného hlasování znění textu podpořil Stanislav Polčák (CZ, EPP) a Martin Hojsík (SK, Renew), proti návrhu hlasoval Evžen Tošenovský (zastupoval řádného člena Výboru Alexandra Vondru). Zdržel se Ondřej Knotek (rovněž zastupoval řádného člena Výboru). O textu se má hlasovat na mimořádném plenárním zasedání v Bruselu dne 11/04/2024.

Členské státy v Radě EU nadále pokračují ve vyjednáváních o vlastním stanovisku. Trialogy budou moci být zahájeny až v druhé polovině letošního roku, poté, co zahájí činnost nový Evropský parlament, který vzejde z červnových evropských voleb.

Více informací zde a zde.