Evropský parlament schválil dne 12/03/2024 během plenárního zasedání ve Štrasburku provizorní dohodu ke směrnici o průmyslových emisích, které evropské instituce dosáhly v závěru listopadu 2023 (viz Evropské zpravodajství 03/12/2023).
Europoslanci nejdříve hlasovali o návrhu na odmítnutí směrnice, návrh na odmítnutí ale neprošel poměrem hlasů 113 pro, 493 proti, 7 europoslanců se zdrželo. Z českých a slovenských europoslanců návrh na odmítnutí provizorní dohody podpořili Martin Hlaváček, Ondřej Knotek a Ondřej Kovařík (všichni Renew), Ivan David (I&D), Monika Beňová, Miroslav Radačovský, Katarina Roth Nevedalová, Milan Uhrík a Hynek Blaško (všichni nezařazení) a Kateřina Konečná (Levice). Proti návrhu na odmítnutí hlasovali Evžen Tošenovský, Veronika Vrecionová a Jan Zahradil (všichni ECR), Vladimír Bilčík, Miriam Lexmann, Luděk Niedermayer, Stanislav Polčák, Peter Pollák, Jiří Pospíšil, Michaela Šojdrová, Ivan Štefanec a Tomáš Zdechovský (všichni EPP), Dita Charanzová, Lucia Ďuriš Nicholsonová, Martin Hojsík, Jozef Mihál a Michal Wiezik (všichni Renew), Robert Hajšel a Radka Maxová (oba S&D) a Markéta Gregorová, Mikuláš Peksa a Marcel Kolaja (všichni Zelení). Zdržel se Eugen Jurzyca (ECR). Alexandr Vondra a Martina Dlabajová se hlasování neúčastnili.
Provizorní dohoda byla přijata poměrem hlasů 393 pro, 173 proti, 49 europoslanců se zdrželo. Z působnosti směrnice je touto dohodou vyloučen skot a chovy prasat v ekologickém zemědělství, výjimku mají i chovy prasat s hustotou osazení menší než 2 dobytčí jednotky na hektar. Směrnice se vztahuje na chovy prasat s více než 350 dobytčími jednotkami, na chovy nosnic s více než 300 dobytčími jednotkami a na chovy brojlerů s více než 280 dobytčími jednotkami. Kombinované chovy prasat a drůbeže do působnosti směrnice spadnou v případě, že budou mít více než 380 dobytčích jednotek. Do 31/12/2026 Evropská komise vyhodnotí nutnost zavedení dalších kroků včetně případného vztažení směrnice na skot. Do stejného termínu Komise také posoudí, zda je třeba zavést doložku o reciprocitě, která by zajistila, že výrobci ve třetích zemích, kteří vyvážejí do EU, budou muset dosahovat podobných standardů – v aktuálním znění dohoda takzvané zrcadlové doložky neobsahuje. Evropské společnosti, které nesplní nová pravidla, budou čelit riziku velmi vysokých pokut, a to nejméně ve výši 3 % evropského ročního obratu v případě nejhorších prohřešků.
Toto znění v rámci závěrečného hlasování z českých a slovenských europoslanců podpořili Evžen Tošenovský, Veronika Vrecionová a Jan Zahradil (všichni ECR), Vladimír Bilčík, Luděk Niedermayer, Stanislav Polčák, Jiří Pospíšil, Michaela Šojdrová, Ivan Štefanec a Tomáš Zdechovský (všichni EPP), Lucia Ďuriš Nicholsonová, Martin Hojsík, Jozef Mihál a Michal Wiezik (všichni Renew), Radka Maxová (S&D) a Markéta Gregorová, Mikuláš Peksa a Marcel Kolaja (všichni Zelení). Zdržel se Eugen Jurzyca (ECR), Miriam Lexmann a Peter Pollák (oba EPP), Dita Charanzová (Renew) a Robert Hajšel (S&D). Alexandr Vondra a Martina Dlabajová se hlasování neúčastnili. Proti hlasovali Martin Hlaváček, Ondřej Knotek a Ondřej Kovařík (všichni Renew), Ivan David (I&D), Monika Beňová, Miroslav Radačovský, Katarina Roth Nevedalová, Milan Uhrík a Hynek Blaško (všichni nezařazení) a Kateřina Konečná (Levice).
Prozatímní dohoda musí být ještě schválena členskými státy Evropské Unie, teprve poté bude moci být zveřejněna v úředním věstníku EU, a to dvacet dní po schválení členskými státy. Ty poté budou mít 22 měsíců na to, aby transponovaly směrnici do národního práva a nová pravidla implementovaly. Lhůty pro splnění požadavků ze strany podniků živočišné výroby se liší v závislosti na jejich velikosti: čtyři roky od vstupu nařízení v platnost budou muset pravidla zavádět podniky nad 600 dobytčích jednotek, pět let budou mít na implementaci podniky nad 400 dobytčích jednotek a šest let budou mít na implementaci ostatní podniky, na které se směrnice bude vztahovat.