Evropský parlament přijal dne 13/03/2024 stanovisko k obchodně-liberalizačním opatřením s Ukrajinou. Návrh předložila Evropská komise dne 31/01/2024, navrhla prodloužit pozastavení dovozních cel a kvót na vývoz z Ukrajiny do Unie o další rok, tedy do června 2025, a posílit ochranu pro citlivé zemědělské komodity. Autonomní obchodní opatření (ATM) jsou v platnosti od června 2022 s cílem zmírnit obtížnou situaci ukrajinských výrobců a vývozců v důsledku ruské války na Ukrajině. Autonomní opatření pro nadcházející rok zahrnují i posílený ochranný mechanismus, který by měl zajistit, že v případě významného narušení trhu EU nebo trhů jednoho či více členských států EU lze přijmout rychlá nápravná opatření. U nejcitlivějších produktů, mezi které podle lednového návrhu Komise patří drůbež, vejce a cukr, by navíc mělo dojít k zavedení záchranné brzdy, která by měla stabilizovat dovoz na průměrných objemech dovozu v letech 2022 a 2023. Pokud by tedy dovoz těchto komodit dané objemy překročil, měla by být znovu uložena cla, aby se zajistilo, že objemy dovozu výrazně nepřesáhnou objemy z předchozích let.
Návrh Komise dne 21/02/2024 schválily členské státy na jednání COREPER a následně dne 07/03/2024 i Výbor Evropského parlamentu pro mezinárodní obchod, v obou případech byl návrh Komise schválen beze změny. Evropský parlament hlasoval o své výsledné pozici dne 13/03/2024, do znění textu Evropské komise navrhl zahrnout několik změn. V první řadě se jedná o seznam nejcitlivějších komodit, který by z drůbeže, cukru a vajec měl být podle Parlamentu rozšířen ještě o pšenici setou, pšeničnou mouku a pelety, ječmen, ječnou mouku a pelety, oves, kukuřici, kukuřičnou mouku a pelety, ječnou krupici a krupičku, jinak zpracovaná obilná zrna a med. Referenční roky Parlament navrhuje změnit z 2022-2023 na 2021-2022-2023. Parlament nepřijal návrh na zavedení vratných cel, který předkládal český europoslanec Martin Hlaváček (Renew).
Nejprve byl hlasován návrh na odmítnutí návrhu Evropské komise. Ten ze strany českých a slovenských europoslanců podpořili Ivan David (I&D), Monika Beňová, Hynek Blaško, Miroslav Radačovský, Katarina Roth Nevedalová a Milan Uhrík (všichni nezařazení), Martin Hlaváček, Ondřej Knotek a Ondřej Kovařík (všichni Renew) a Kateřina Konečná (Levice). Proti odmítnutí návrhu Komise hlasovali Evžen Tošenovský, Eugen Jurzyca, Alexandr Vondra a Veronika Vrecionová (všichni ECR), Vladimír Bilčík, Miriam Lexmann, Luděk Niedermayer, Stanislav Polčák, Jiří Pospíšil, Michaela Šojdrová, Ivan Štefanec a Tomáš Zdechovský (všichni EPP), Dita Charanzová a Jozef Mihál (oba Renew), Radka Maxová (S&D) a Markéta Gregorová, Marcel Kolaja a Mikuláš Peksa (Zelení). Zdrželi se Jan Zahradil (ECR) a Robert Hajšel (S&D). Hlasování se neúčastnili Martina Dlabajová, Lucia Ďuriš Nicholsonová, Peter Pollák, Martin Hojsík a Michal Wiezik. Návrh na odmítnutí návrhu byl odmítnut poměrem hlasů 113 pro, 438 proti, 19 europoslanců se zdrželo.
Následně byl hlasován návrh českého europoslance Martina Hlaváčka na zavedení vratných cel. Ten podpořili Ivan David (I&D), Monika Beňová, Hynek Blaško, Miroslav Radačovský, Katarina Roth Nevedalová a Milan Uhrík (všichni nezařazení), Miriam Lexmann, Stanislav Polčák a Jiří Pospíšil (všichni EPP), Martin Hlaváček, Ondřej Knotek a Ondřej Kovařík (všichni Renew), Robert Hajšel a Radka Maxová (oba S&D) a Kateřina Konečná (Levice). Proti návrhu hlasovali Eugen Jurzyca, Evžen Tošenovský, Alexandr Vondra, Veronika Vrecionová a Jan Zahradil (všichni ECR), Vladimír Bilčík, Luděk Niedermayer a Ivan Štefanec (všichni EPP), Dita Charanzová a Jozef Mihál (oba Renew), a Markéta Gregorová, Marcel Kolaja a Mikuláš Peksa (Zelení). Zdrželi se Michaela Šojdrová a Tomáš Zdechovský (oba EPP). Hlasování se neúčastnili Martina Dlabajová, Lucia Ďuriš Nicholsonová, Peter Pollák, Martin Hojsík a Michal Wiezik. Návrh byl odmítnut poměrem hlasů 149 pro, 383 proti, 44 europoslanců se zdrželo.
Provedení některých úprav, tedy přidání obilovin a medu na seznam nejcitlivějších komodit a změnu referenčních let, podpořili Alexandr Vondra (ECR), Miroslav Radačovský a Vladimír Uhrík (oba nezařazení), Miriam Lexmann, Stanislav Polčák, Jiří Pospíšil, Michaela Šojdrová, Ivan Štefanec a Tomáš Zdechovský (všichni EPP), Martin Hlaváček, Ondřej Knotek a Ondřej Kovařík (všichni Renew), Robert Hajšel (S&D) a Kateřina Konečná (Levice). Proti hlasovali Eugen Jurzyca, Evžen Tošenovský, Veronika Vrecionová a Jan Zahradil (všichni ECR), Ivan David (I&D), Monika Beňová, Hynek Blaško a Katarina Roth Nevedalová (všichni nezařazení), Luděk Niedermayer (EPP), Dita Charanzová a Jozef Mihál (oba Renew), Radka Maxová (S&D) a Markéta Gregorová, Marcel Kolaja a Mikuláš Peksa (všichni Zelení). Zdržel se Vladimír Bilčík (EPP). Hlasování se neúčastnili Martina Dlabajová, Lucia Ďuriš Nicholsonová, Peter Pollák, Martin Hojsík a Michal Wiezik. Návrh byl schválen poměrem hlasů 296 pro, 270 proti, 12 europoslanců se zdrželo.
V rámci závěrečného hlasování výslednou zprávu podpořili Eugen Jurzyca, Evžen Tošenovský, Alexandr Vondra a Veronika Vrecionová (všichni ECR), Vladimír Bilčík, Luděk Niedermayer, Stanislav Polčák, Jiří Pospíšil, Michaela Šojdrová a Tomáš Zdechovský (všichni EPP) a Dita Charanzová a Jozef Mihál (oba Renew). Proti hlasovali Ivan David (I&D), Monika Beňová, Hynek Blaško, Miroslav Radačovský, Katarina Roth Nevedalová a Milan Uhrík (všichni nezařazení), Martin Hlaváček, Ondřej Knotek a Ondřej Kovařík (všichni Renew) a Kateřina Konečná (Levice). Zdrželi se Jan Zahradil (ECR), Miriam Lexmann (EPP), Ivan Štefanec (EPP) a Markéta Gregorová, Marcel Kolaja a Mikuláš Peksa (všichni Zelení). Hlasování se neúčastnili Radka Maxová, Martina Dlabajová, Lucia Ďuriš Nicholsonová, Peter Pollák, Martin Hojsík a Michal Wiezik. Stanovisko bylo schváleno poměrem hlasů 347 pro, 117 proti, 99 europoslanců se zdrželo.
Nyní bude zahájen trialog Evropského parlamentu, Komise a Rady EU. Očekává se, že se evropské instituce pokusí dosáhnout dohody v nejbližších týdnech, aby mohlo dojít k jejímu schválení na mimořádném plénu Evropského parlamentu, které proběhne v polovině dubna 2024 (11/04/2024). Poslední plénum EP před evropskými volbami proběhne v termínu 22-25/04/2024.