Evropské instituce dosáhly dne 09/11/2023 dohody v trialogu Komise, Rady EU a Evropského parlamentu k Cílům obnovy přírody. Evropské instituce se dohodly na obnově článku 9 a zachování jeho struktury – článek 9 se týká závazků pro zemědělský sektor a zemědělské ekosystémy (článek byl z velké části vypuštěn v hlasování pléna o stanovisku Evropského parlamentu v červenci 2023). Pro provádění článku 9 se ale instituce dohodly o zřízení takzvané nouzové brzdy.

Evropský parlament o této dohodě formálně hlasoval dne 27/02/2024, dohodu přijal poměrem hlasů 329 pro, 275 proti, 24 europoslanců se zdrželo. Návrh podpořili rovněž Evžen Tošenovský (CZ, ECR), Alexandr Vondra (CZ, ECR), Veronika Vrecionová (CZ, ECR), Hynek Blaško (CZ, NI), Monika Beňová (SK, NI), Vladimír Bilčík (SK, EPP), Luděk Niedermayer (CZ, EPP), Stanislav Polčák (CZ, EPP), Lucia Ďuriš Nicholsonová (SK, EPP), Martin Hojsík (SK, EPP), Katarina Roth NeveĎalová (SK, NI), Radka Maxová (CZ, S&D), Robert Hajšel (SK, S&D), Markéta Gregorová (CZ, Zelení), Marcel Kolaja (CZ, Zelení), Mikuláš Peksa (CZ, Zelení), Jozef Mihál (SK, Renew) a Michal Wiezik (SK, Renew). Proti naopak hlasovali Ivan David (CZ, I&D), Milan Uhrík (SK, NI), Peter Pollák (SK, EPP), Eugen Jurzyca (SK, ECR), Ivan Štefanec (SK, EPP), Tomáš Zdechovský (CZ, EPP), Michaela Šojdrová (CZ, EPP), Miriam Lexmann (SK, EPP), Martin Hlaváček (CZ, Renew), Ondřej Knotek (CZ, Renew), Ondřej Kovařík (CZ, Renew), Miroslav Radačovský (SK, NI) a Kateřina Konečná (CZ, Left). Zdrželi se Jan Zahradil (CZ, ECR), Jiří Pospíšil (CZ, EPP), Dita Charanzová (CZ, Renew) a Martina Dlabajová (CZ, Renew).

Dohoda obnovuje článek 9 a zachovává jeho strukturu, přechází z přístupu založeného na výsledcích na přístup založený na úsilí. S ohledem na diskusi o potravinovém zabezpečení došlo k posílení důrazu na potravinové zabezpečení v článku 1 nařízení. V souvislosti s financováním je rovněž uvedeno, že provádění tohoto nařízení neznamená nutnost přeprogramování SZP, rybářské politiky nebo jiných nástrojů financování zemědělství. Členské státy musí nyní zohlednit změnu klimatu, sociální a hospodářské potřeby venkovských oblastí a potřebu zajistit udržitelnou zemědělskou produkci v Unii, musí si vybrat 2 ze 3 ukazatelů obnovy (index motýlů, zásoba organického uhlíku, podíl zemědělské půdy s vysokou topografickou rozmanitostí), a zavedou opatření, jejichž cílem je obnova zemědělsky využívaných organických půd – odvodněných rašelinišť. Konečné cíle pro obnovu rašelinišť jsou následující: 30 % těchto ploch musí být obnoveno do roku 2030, z nichž nejméně čtvrtina bude znovu zavlažována; 40 % pak musí být obnoveno do roku 2040 a 50 % do roku 2050. Povinnost členských států dosáhnout výše uvedených cílů zavlažování by nemělo znamenat povinnost zemědělců a soukromých vlastníků půdy zavlažovat své pozemky, pro ně zůstává zavlažování zemědělské půdy dobrovolné. V případě, že dojde k nepředvídatelné, výjimečné a nezaviněné události, kterou EU nemůže ovlivnit a která má závažné důsledky pro celou EU, pokud jde o dostupnost půdy potřebné k zajištění dostatečné zemědělské produkce pro spotřebu potravin v EU, přijme Komise prováděcí akty, které jsou v případě nouze nezbytné a odůvodněné – takzvanou nouzovou brzdu. Tyto prováděcí akty mohou dočasně pozastavit uplatňování příslušných ustanovení článku 9 (Cíle pro zemědělské ekosystémy) tohoto nařízení v nezbytně nutném rozsahu a na nezbytně nutnou dobu.

Členské státy nyní budou muset předložit návrhy národních plánů obnovy, a to do 24 měsíců po vstupu zákona v platnostPosouzení návrhů plánů provede Komise do 6 měsíců od obdržení návrhů. Přezkum a revize plánů se uskuteční do července 2032 a července 2042 a poté každých 10 let. Každé tři roky by pak měly být podávány zprávy o všech ekosystémech. Do 12 měsíců od implementace pravidel Komise předloží Radě a Parlamentu zprávu o finančních zdrojích, které jsou pro provádění k dispozici na úrovni EU. Přezkum a hodnocení skutečného provádění tohoto nařízení se uskuteční do 31/12/2033.

 Finální znění zákona o obnově přírody bude předloženo ke konečnému schválení Radě pro životní prostředí, a to pravděpodobně dne 25/03/2024 nebo 12/04/2024.

Více informací zde a zde.