Ministři zemědělství se sešli dne 20/11/2023 na Radě ministrů k projednání řady témat včetně dlouhodobé vize pro venkovské oblasti nebo nových genomických technik a uplatňování DZES 8. Ministři zemědělství schválili závěry Rady o Dlouhodobé vizi pro venkovské oblasti, v závěrech ministři uznávají klíčový přínos venkovských oblastí k hospodářské síle EU, ekologické a digitální transformaci a opatřením v oblasti klimatu. Rada v závěrech rovněž zdůrazňuje úlohu venkovských oblastí při zajišťování udržitelnosti a potravinového zabezpečení a při zachování kulturního dědictví místních komunit. Financování venkovských oblastí by mělo být zefektivněno, čímž by se zlepšila nízká dostupnost veřejných služeb, infrastruktura i konektivita. Aby bylo zajištěno optimální využívání finančních prostředků, měla by Komise zřídit monitorovací nástroj pro posuzování financování EU na podporu venkovských oblastí a zavést postupy pro zajištění soudržnosti a součinnosti mezi příslušnými politikami a nástroji EU. Podporována by měla být generační obměna i role žen ve venkovských oblastech. Rada EU také vyzvala Evropskou komisi, aby zvážila, zda by tato dlouhodobá vize neměla být plnohodnotnou strategií EU pro venkov. Dlouhodobou vizi Komise zveřejnila v červnu 2021 jako pouhé sdělení Komise.
Ministři dále projednávali téma nových genomických technik. Některé členské státy včetně PT, FI, SE, DK, CZ, BG a EL zdůraznily, že podpora nových genomických technik typu 1 (NGT1) a jejich zavedení na trh by pomohla dosáhnout cílů Evropské zelené dohody a zlepšit podmínky a konkurenceschopnost zemědělců. Podle těchto zemí by se s NGT1 mělo zacházet jako s konvenčními produkty a produkty povolenými pro ekologické zemědělství. Naopak AT a DE požadovaly, aby se přísnější pravidla vztahovala na všechny NGT, podle těchto zemí by měly být dodržovány zásady předběžné opatrnosti. Obecně se členské státy shodly na tom, že by NGT1 neměly být označovány podle pravidel GMO, nějakou formu označování ale podpořilo DE, AT a LT, CZ navrhlo označovat pouze osiva. Otázku patentovatelnosti je podle zemí potřeba ještě projednat, AT a CY výslovně požádaly, aby patenty NGT nebyly povoleny, aby nedošlo k narušení konkurenceschopnosti na trhu a k vytváření překážek pro malé a střední podniky. Členské státy se pokusí dosáhnout obecného přístupu Rady během prosincového zasedání.
Francie s podporou BG, HR, CY, EE, EL, HU, IT, PT, SK a SI vyzvala k částečnému uplatňování DZES 8 (minimální podíl z výměry zemědělského podniku vyhrazený pro neprodukční plochy, zachování krajinných prvků a zákaz ořezu keřů a stromů v období hnízdění a odchovu ptáků) pro rok 2024 s cílem zajistit příjemcům podpory v rámci SZP dostatečnou flexibilitu. Zachován by měl být 7% podíl (nejméně 7 % včetně plochy meziplodiny nebo plochy plodin vážící dusík, přičemž minimálně 3 % z toho tvoří krajinné prvky, úhor s porostem a ochranné pásy), přičemž ale podle návrhu by celý podíl mohl být dosažen za pomoci pěstování meziplodin nebo plodin vázajících dusík. Komisař pro zemědělství a rozvoj venkova Janusz Wojciechowski uvedl, že Komise tento návrh vážně zanalyzuje a zváží všechny jeho potenciální důsledky.
Více informací zde.