Zástupci Ministerstva životního prostředí, asociací, průmyslu a další stakeholdeři se v uplynulém týdnu sešli nad problematikou obalů a navrhovaných legislativních změn, které významně ovlivní jejich další obchodní strategii, a to jak pozitivně, tak negativně.
Seminář na téma Nařízení EU k obalové směrnici (PPWR) byl organizován Podvýborem pro environmentální legislativu EU v Poslanecké sněmovně. Druhým tématem, které s Nařízením úzce souvisí, byla chemická recyklace. Protože do konce ledna běží lhůta pro vytvoření rámcové pozice ČR, otevřela se konstruktivní diskuse přítomných stakeholderů s návrhy na možné úpravy PPWR.
Všeobecným cílem nařízení je komplexní regulace oblasti obalů a obalových odpadů s větší mírou harmonizace mezi členskými státy EU. Návrh nařízení má 65 článků a 13 příloh. Oproti tomu sávající směrnice má 25 článků a 4 přílohy. Revize této směrnice se stane na návrh Evropské komise Nařízením, tzn. bez možnosti, jakkoliv adaptovat novou legislativu na podmínky jednotlivých států EU.
Priority návrhu jsou:
- snížení množství obalů a obalových odpadů a jejich předcházení
- nahrazení jednorázových plastových obalů opakovaně použitelnými
- plná recyklovatelnost obalů
- zvyšování množství recyklovaných plastů v obalech prostřednictvím povinných cílů
- opatření proti nadměrným obalům a minimalizace volného objemu obalů
- značení obalů a harmonizace
- kompostovatelnost některých druhů obalů
- zálohové systémy
- cíle pro omezení spotřeby lehkých plastových tašek
- zelené veřejné zakázky (zodpovědné zadávání).
Autor: obaly21.cz
Vydáno: 28. ledna 2023