Zemědělsko-potravinářská agenda pro rok 2023: zahájení debaty o Společné zemědělské politice po roce 2027, nové genomické techniky, welfare zvířat, udržitelné potravinové systémy, taxonomie, redukční cíle pro potravinový odpad a ztráty, ale i výživové značení potravin na přední straně obalu

Evropská komise v průběhu roku 2023 plánuje předložit řadu revizí současných legislativních návrhů i několik zcela nových návrhů relevantních pro zemědělsko-potravinářský sektor.

V průběhu roku 2023 je očekáváno předložení:

Revize pravidel značení země původu – Evropská komise měla původně značení země původu předložit v jednom balíčku návrhů k revizi nařízení 1169/2011 o informacích poskytovaných spotřebitelům v závěru roku 2022, předložení návrhů ale odložila. Součástí balíčku mělo být značení země původu, značení data spotřeby i značení výživových hodnot na předních stranách obalu potravin. Podle aktuálních informací se zdá, že by Evropská komise mohla tyto návrhy předložit jednotlivě, nikoli v balíčku, jak původně zamýšlela. Předložení návrhu na značení země původu je očekáváno v prvním čtvrtletí 2023, záměrem je rozšířit současná pravidla značení na větší počet komodit.

Revize pravidel pro nové genomické techniky – v současné době platí pro nové genomické techniky stejně přísná pravidla, jako pro GMO. To by se ale mohlo změnit, pokud by Evropská komise vyslyšela žádosti ze strany zemědělsko-potravinářského sektoru. Předložení návrhu revize je plánováno na druhé čtvrtletí roku 2023.

Stanovení cílů pro redukci potravinového odpadu a ztrát – Evropská komise v souladu s cíli strategie Farm to Fork plánuje předložit i návrh právně závazných cílů pro redukci potravinového odpadu a ztrát, mělo by se jednat o cíle pro všechny části potravinového výrobního a dodavatelského řetězce. Evropská komise čeká na posouzení dopadů, aby mohla stanovit další postup a určit, o kolik je třeba snížit množství odpadu v jednotlivých fázích dodavatelského řetězce; členské státy pak zvolí nejlepší opatření k dosažení svých vnitrostátních cílů v oblasti snižování množství potravinového odpadu. Spolu s tímto návrhem by mohla být předložena i revize pravidel pro značení data spotřeby. Předložení návrhu je plánováno rovněž na druhé čtvrtletí 2023.

Welfare zvířat – Evropská komise plánuje předložit velkou revizi pravidel upravujících welfare zvířat, a to včetně pravidel pro označování welfare zvířat na potravinách. Revize by se měla týkat transportu zvířat, porážek, i způsobu chovu. Očekávána je reflexe požadavků na zákaz klecových chovů (do určité míry). Návrh revize současných pravidel by měl být předložen v září 2023.

Udržitelné potravinové systémy – návrh zcela nového legislativního pracovního rámce pro udržitelné potravinové systémy je klíčovou iniciativou Evropské komise pro rok 2023. Pod udržitelné potravinové systémy Evropská komise řadí veškeré iniciativy od redukce pesticidů, přes značení potravin až po potravinový odpad a certifikaci odstraňování uhlíku. Cílem rámce je harmonizovaný přístup v celé EU, který zahrnuje udržitelnost do všech politik týkajících se potravin a vede k odolnějším potravinovým systémům. Návrh by měl být předložen na podzim 2023. Není vyloučeno, že společně s tímto návrhem Komise předloží i návrh revize pravidel pro označování výživových hodnot na přední straně obalu (tento návrh byl prozatím odložen naneurčito, evropské zemědělské organizace ale předpokládají, že by mohl být předložen právě spolu s rámcem pro udržitelné potravinové systémy). Evropská komise aktuálně zpracovává analýzu současného algoritmu hodnocení výživových hodnot u systému Nutri-Score, téma výživového značení na obalech potravin patří rovněž mezi priority současného švédského předsednictví.

Taxonomie – Evropská komise připravuje delegovaný akt k taxonomii pro biodiverzitu. Do tohoto delegovaného aktu by mělo patřit i zemědělství (živočišná i rostlinná výroba) a zpracování zemědělských komodit. Vydána zatím byla doporučení expertního panelu pro udržitelné potravinové systémy, doporučení by Komise mohla využít pro přípravu vlastního návrhu. Návrh měl být předložen v listopadu 2022, byl ale přeložen na rok 2023 bez konkrétnějšího data.

Společná zemědělská politika – komisař pro zemědělství a rozvoj venkova Janusz Wojciechowski v závěru loňského roku uvedl, že plánuje předložit legislativní návrh pro SZP po roce 2027 do poloviny roku 2024. To by znamenalo, že by Evropská komise měla zpracovat Sdělení k budoucí SZP a spustit veřejnou konzultaci ještě během letošního roku a začátkem příštího roku. Zatím není jisté, zda to Komise stihne, evropské zemědělské organizace už se ale na vyjednávání začínají připravovat, a to již od ledna 2023.

Pokračovat pak budou vyjednávání k následujícím tématům:

Chráněné označení původu (GIs) – Rada EU by se do března 2023 měla dohodnout na společné pozici ohledně pravidel pro chráněné značení původu u vína, alkoholu a zemědělských produktů a ohledně pravidel pro schémata kvality u zemědělských produktů. V druhé polovině roku 2023 by měly být zahájeny trialogy Evropského parlamentu, Komise a Rady.

Návrh revize směrnice / nařízení o udržitelném používání pesticidů – návrh Komise předložila v červnu 2022, Evropský parlament ani Rada k němu ale zatím nezaujaly stanoviska. V Radě byla za českého předsednictví zpracována výzva směrem k Evropské komisi k předložení doplňkové studie a k úpravě definice citlivých oblastí. Doplňkovou studii by Komise měla předložit do šesti měsíců, tedy v polovině roku 2023. Jednání v Evropském parlamentu i v Radě budou probíhat plynule po celou dobu, tedy již od ledna 2023.

Návrh revize směrnice o průmyslových emisích – návrh Komise předložila v dubnu 2022, Parlament ani Rada k návrhu ještě nepřijaly svá stanoviska. Rada o stanovisku nadále vyjednává, v Evropském parlamentu už byly předloženy návrhy stanovisek v rámci COMAGRI i COMENVI, vyjednávání o kompromisních návrzích pokračují. Schválení stanovisek v COMAGRI i COMENVI je plánováno na rok 2023, stejně tak by mělo dojít k hlasování v plénu EP.

Návrh legislativy pro certifikaci odstraňování uhlíku – Evropská komise návrh na certifikaci odstraňování uhlíku, ve kterém zmiňuje i užší propojení a vazby mezi zemědělci a potravináři, předložila v závěru roku 2022. Vyjednávání v Evropském parlamentu a v Radě budou zahájena v průběhu roku 2023.

Zdroj: Stálé zastoupení PK ČR v Bruselu