Evropská komise plánuje závěrem roku 2023 předložit návrh revize právních předpisů EU o dobrých životních podmínkách zvířat, součástí návrhu by měl být i návrh na označování welfare zvířat na potravinách. Revize spadá pod Evropskou zelenou dohodu a Farm to Fork. Pro účely této revize Komise pověřila Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) zpracováním posudků, které by měly být pro zpracování revize využity. Na začátku září 2022 vydala EFSA své stanovisko k dobrým životním podmínkám zvířat během transportu (jedná se o soubor pěti stanovisek – malí přežvýkavci, koňovití, skot, prasata a zvířata přepravovaná v kontejnerech a králíci). Podle doporučení EFSA by mělo dojít ke zvětšení prostoru, ve kterém jsou zvířata přepravována (minimální navrhovaná plocha je 1,16 m2 u zvířete o hmotnosti 200 kg), zajištěny by měly být i nižší teploty během dopravy (pro skot by měl být teplotní limit 25 °C). Zkrácena by podle EFSA měla být i přepravní vzdálenost – u zvířat přepravovaných v kontejnerech, včetně králíků a drůbeže by měla být započítávána celá doba, po kterou jsou zvířata v kontejnerech držena (u drůbeže by se mělo jednat o maximálně 12 hodin). Podle EFSA tím dojde k posílení ochrany zvířat během transportu, k omezení stresu při manipulaci či z důvodu dlouhotrvajícího hladu a žízně. Dne 26/09/2022 pořádá EFSA veřejnou konferenci, na které výsledky svého hodnocení oficiálně představí. Nová pravidla by Komise měla předložit – podobně jako právní rámec pro udržitelné potravinové systémy – na konci roku 2023. V březnu 2022 Evropská komise rovněž zveřejnila výsledky studie Komise o dopadu označování dobrých životních podmínek zvířat, jejímž účelem je podpořit Komisi při shromažďování důkazů pro legislativní iniciativu týkající se označování dobrých životních podmínek zvířat v EU. V úvodním posouzení dopadů revize právních předpisů o dobrých životních podmínkách zvířat Komise upozornila na neexistenci právních předpisů EU týkajících se tvrzení o dobrých životních podmínkách zvířat nebo označování a domnívala se, že nečinnost by vedla k rozdílným vnitrostátním požadavkům a šíření systémů, což by zkomplikovalo volný pohyb zboží na jednotném trhu EU. Aby se takovému scénáři zabránilo, zvažuje Komise tři scénáře:

  • Možnost 1: Regulace tvrzení o dobrých životních podmínkách zvířat zavedením společných minimálních požadavků na všechna tvrzení
  • Možnost 2: Vytvoření evropského systému značení / označování pro dobré životní podmínky zvířat omezené na bezklecové systémy
  • Možnost 3: Zavedení evropského systému značení / označování pro dobré životní podmínky zvířat s klíčovými kritérii dobrých životních podmínek, která by mohla být dobrovolná nebo povinná a zaměřená na čerstvé produkty.

Evropská komise zatím nestanovila přesný rozsah možností politiky (tj. zda se budou vztahovat na (všechny) zpracované potraviny, nebo pouze na čerstvé výrobky). Budoucí systém EU pro označování dobrých životních podmínek zvířat bude podle FDE do určité míry reflektovat i budoucí vývoj pracovního rámce EU pro označování udržitelnosti. 

 Více informací