Připomínky Potravinářské komory ČR k návrhu vyhlášky, kterou se mění vyhláška č. 344/2012 Sb., o stavu nouze v plynárenství a o způsobu zajištění bezpečnostního standardu dodávky plynu, ve znění vyhlášky č. 215/2015 Sb. a vyhlášky č. 224/2022 Sb.
Prostřednictvím Hospodářské komory ČR a MZe ČR se PK ČR vyjádřila k návrhu vyhlášky, kterou se mění vyhláška č. 344/2012 Sb., o stavu nouze v plynárenství a o způsobu zajištění bezpečnostního standardu dodávky plynu, ve znění vyhlášky č. 215/2015 Sb. a vyhlášky č. 224/2022 Sb.
Potravinářská komora ČR, která zastupuje podnikatelské subjekty činné ve zpracování zemědělské produkce a výrobě potravin, opakovaně upozorňuje na nutnost řešení problematiky krizového zásobování potravinářských podniků energiemi, zejména plynem a elektrickou energií tak, aby v případě krizových situací nedošlo k narušení plynulého zásobování obyvatel potravinami.
Jak je z naší strany dlouhodobě upozorňováno, potravinářské podniky jsou přeřazovány při uzavírání nových smluv ze skupiny D do skupin B a C, které jsou významně méně chráněny pro odstávkám dodávek, a to na základě příslušného ustanovení f) skupina D, do níž náleží odběrná místa zákazníků s předpokládaným ročním odběrem v daném roce nad 630 MWh, kteří zajišťují výrobu potravin denní spotřeby pro obyvatelstvo, zejména zpracování potravin podléhajících zkáze, provozy živočišné výroby s nebezpečím úhynu zvířat, výrobu pohonných hmot,…Vzhledem k výkladu doporučujeme ponechat v textu pouze „…kteří zajišťují výrobu potravin a nápojů pro obyvatelstvo, výrobu krmiv pro zvířata, provozy živočišné výroby s nebezpečím úhynu zvířat, výrobu pohonných hmot,…“ bez dalšího upřesnění. Nově jsou do skupiny zařazeny odběrná místa, zabezpečující výrobu krmiv pro hospodářská zvířata. Upozorňujeme však, že by se toto znění nemělo zaměřovat jen na krmiva na hospodářská zvířata, ale také na krmiva pro zvířata v zájmovém chovu. Žádoucí je tedy ponechat segment krmiv bez dalšího omezení.