• Itálii drtí sucho, z řeky Pád mizí voda. Nebude rýže, ohrožen je i parmazán, 20. července 2022

V Česku si toho letos všimnout nejde – ve Vltavě i v Labi je vody dost. Evropské veletoky mají ovšem velké potíže. Kvůli nízkým hladinám se komplikuje například lodní doprava po Rýně i Dunaji. A to ještě není nic ve srovnání s italským veletokem, řekou Pád. Z ní voda na řadě míst prakticky zmizela.

Autor: thee, ven

Zdroj: https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/pad-zemedelci-farmy-ryze-voda-rajcata-obili-sklizen-sucho.A220719_165712_eko-zahranicni_ven

  • Český chovatel vyprodukuje 1,5 tuny hmyzu pro gastronomii. Potenciál je však vyšší, 21. července 2022

Minimální nároky na prostor i spotřebu vody v chovech, zejména ale přínos pro spotřebitele – to jsou jen některé z výhod potravin a kulinářských produktů z hmyzu, jehož role v zajištění dostatku kvalitních potravin postupně roste také v naší zemi.

Autor: Petr Havel

Zdroj: https://www.vitalia.cz/clanky/potencial-pokrmu-z-hmyzu-v-cr-roste/

  • Penny dává ovoci a zelenině druhou šanci. Potlučené plody nabízí se slevou, 21. července 2022

Maloobchodní řetězec Penny spouští svůj projekt proti plýtvání potravinami a do svých více než padesáti obchodů zavádí bedýnky s potlučeným ovocem a zeleninou. Nejenže řetězec předchází plýtvání, ale zákazníci zakoupením těchto plodů významně ušetří. Bedýnku se dvěma kilogramy ovoce a zeleniny si zákazník zakoupí za 19,90 korun.

Autor: Veronika Bělohlávková

Zdroj: https://www.idnes.cz/ekonomika/podniky/penny-bedynky-ovoce-zelenina.A220721_151016_ekoakcie_vebe

  • Bez sedmi miliard z rozpočtu farmáři hrozí zavíráním chovů, 22. července 2022

Stát připravuje jeden z největších škrtů v zemědělském resortu za poslední roky. Pracovní verze státního rozpočtu počítá se snížením peněz pro ministerstvo zemědělství meziročně o 6,8 miliardy korun. Jeho výdaje by tak klesly na 51,8 miliardy, tedy na úroveň roku 2017. Tehdy ale činil schodek státního rozpočtu 6,2 miliardy korun, v příštím roce by mělo jít o výrazných 295 miliard.

Autor: Jan Drahorád

Zdroj: https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/dotace-skrty-zemedelstvi-rozpocet-agrarni-komora-nekula.A220721_170248_ekonomika_ven

  • Agrární komora: Čeští zemědělci nemůžou za růst výrobních cen, 22. července 2022

Zemědělský svaz ČR a Agrární komora ČR dnes odmítly, že by prvovýrobci byli jediní zodpovědní za zdražování komodit. Cenu určují hlavně ceny na světových burzách, řekli ČTK mluvčí svazu Vladimír Pícha a tajemnice komory Gabriela Dlouhá. Ceny zemědělských výrobců podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) v červnu meziročně vzrostly o 42,5 procenta, což může naznačovat další vývoj cen pro spotřebitele. Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza na twitteru uvedl, že nejvíce ceny aktuálně zvyšují zemědělci, nikoliv obchodní řetězce.

Autor: ČTK

Zdroj: http://www.agris.cz/clanek/219688/agrarni-komora-cesti-zemedelci-nemuzou-za-rust-vyrobnich-cen

  • Místo lososa pstruh a o mrazák méně. I tak se šetří v restauracích, 22. července 2022

Méně mrazáků, úprava jídelního lístku nebo zkrácení otevírací doby. Restaurace najely na rozpočtovou dietu. I po covidu tak někde ušetří statisíce korun ročně.I tam, kde by se zdálo, že už se šetřit nedá, se hledají skuliny, kterými někdy úplně zbytečně utíkají z firem peníze. Příkladem je gastronomie, která v prvních dvou letech covidu dostala těžkou ránu a stále se vzpamatovává.

Autor: Filip Horáček

Zdroj: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-byznys-trendy-analyzy-misto-lososa-pstruh-a-o-mrazak-mene-i-tak-se-setri-v-restauracich-209395

  • Stále více Čechů nakupuje podle letáků. Masivní slevy jsou ale podezřelé, říká ekonom, 23. července 2022

Stále více Čechů hledá slevové akce a letáky už prohlížejí často i ti, které to v lednu ani nenapadlo. Ekonomové však upozorňují, že v období vysoké inflace jsou masivní slevy velmi podezřelé.

Autor: Pavlina Fabiánová

Zdroj: https://cnn.iprima.cz/stale-vice-cechu-nakupuje-podle-akcnich-letaku-ne-kazda-sleva-se-ale-vyplati-113736

  • Srovnali jsme stejný nákup s Polskem a Německem. Česko nevychází příliš dobře, 25. července 2022

Máslo za čtyřicet, kilogram kuřecích prsou o stovku levněji než v Česku. Našinci v polském Lidlu nemusejí počítat, výrazně nižší je cena takřka všeho. Dál láká také Německo, ukázal redakční nákup.

Autor: Filip Horáček

Zdroj: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-byznys-trendy-analyzy-srovnani-stejny-nakup-stoji-v-cesku-stejne-jak-v-nemecku-polsko-je-levnejsi-209620#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&source=hp&seq_no=1&utm_campaign=abtest196_discussion_timeline_varA&utm_medium=z-boxiku&utm_source=%3Ca%20href=

  • Přibudou kurníky i spotřeba horšího jídla, říká expert na zdroje potravin, 27. července 2022

Spolu s válkou na Ukrajině narůstají obavy, jestli výpadek tamní zemědělské produkce nezasáhne do jídelníčků Evropanů. Podle Josefa Soukupa, děkana Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů České zemědělské univerzity v Praze, stravování nejspíš opravdu čekají změny.

Autor: Ondřej Krutilek

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/josef-soukup-kvalita-potravin-valka-dovoz-jidlo-ceny.A220725_164753_domaci_albe